suphi kaner

yeşilçam'ın erken dönem oyuncularından. tam bir komedyen. yeşilçam'ın çok para kazandırmadığı, oyuncuların sefalet içinde olduğu yıllarda öztürk serengil ve fikret hakan ile ev arkadaşlığı yapmış.

--- alıntı ---

bu üç ahbap çavuş öztürk serengil, fikret hakan ve suphi kaner’den başkası değil. bir film çektikleri, yönetmenin “kes” diye bağırmasıyla bu sefaletin biteceği falan da yok. fikret hakan’ın bekar evinde konaklayan, kimsenin tanımadığı üç garibanlar o sırada yalnızca.

o gece ortamı ısıtmaya şiirlerinin ve esprilerinin yetmeyeceğini anlayan suphi kaner ansızın ellerini dua eder gibi iki yana açar:

“sayın fahrettin kerim (istanbul valisi). affınıza sığınarak bir hata yaptırtmak üzereyim. affedersiniz, afferdersiniz, birini de bizzat ben yapacağım…”

iki arkadaşı şaşkınlık içinde bakmaktadırlar suphi kaner’in bu acayip çıkışına. onların soran gözlerini görmezden gelen kaner, “hadi, bakalım, asilzadeler, ayaklanın!” der. hep birlikte sokağa çıkarlar. sokağın sonuna geldiklerinde kaner nihayet bir açıklama yapar:

“işte arkadaşlar, sayın valimiz, bizi düşünerek bu çöp bidonlarının kapaklarını tahtadan yaptırmış! hadi bakalım, şimdi cenazeyi kaldırıyoruz. marş marş!”

iki saatte bütün kapaklar eve yığılıyor ve donmuş kapaklar zar zor da olsa sobada tutuşturuluyor. soğuk bir kış gecesi de bu şekilde atlatılmış oluyor. Allah, fahrettin kerim gökay’dan razı olsun!

fikret hakan hatırlar ama:

“iki hata demiştin. bize yaptırttığını anladık. peki senin yapacağın hata neydi?”

suphi kaner her muzipliğinden önce yaptığı gibi gözlerini kıstı ve arkadaşlarından ellerini tutmalarını istedi. belki de bu sıcak bir gece için hep beraber bir kez daha teşekkürlerini sunacaklardı valiye ya da tanrı’ya. “şimdi bütün gücünüzle parmaklarınızı sıkın!” dedi kaner. fikret hakan ve öztürk serengil itaat ettiler. hemen ardından kaner’in gökgürültüsüyle rekabet edecek haşmetteki yellenmesi geldi.

üç arkadaş gülmekten kırılıyor, yerlerde kıvranıyorlardı. alt katlarında oturan yeni uyanmış kapıcının sesi duyuldu sonra:

“çüş ola suphi bey, çüş ola…”

--- alıntı ---
buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.