sevgili olmanın haram olarak algılanması sorunsalı

#ilişkiler  #özgürler 

dünya sözlük'te en son eleştiri alması gereken konulardan biri sevgili olma meselesi. kafası uyuşan, birbirini beğenen iki insanın görüşmesi, konuşması, tiyatroya sinemaya müzeye gitmesi, oturup yemek yemesi çok normal. sevgili olma kavramı bugün cıvık cıvık, sadakatsiz, leş bir hal aldı. insanların karşı cinslerine davranışları da öyle. sokaklarda, toplum içersinde gereksiz halde yapışık halde dolanan çiftlerle dolu. kafelerde sevgililer dib dibe öpüşme halindeler. kimse ne etrafının farkında ne de ne yaptığının. bu çok normalin dışında kalan davranışlar haliyle sevgili olmayı uygun hale getirmiyor.

bir de namahrem diye tokalaşmayan kişi başlığına babayiğit gibi tanımlar yazıp, buradaki sevgili olma işini haram olarak haram/uygunsuz diye artılarken tüm bu savunduklarının tersine davranan bir kesim var sözlükte. namahrem diye tokalaşmam ama sözlükte özel mesajla ısrar kıyamet sosyal medya hesabı ister/buluşmaya çalışırım, aynı anda birden fazla kadın/erkek yazarla mesajlaşırım vs vs. bir de karşısındaki karşı cinsi diye mesafeli durduğundan bahsedip/ kendini övüp yine ona buna zırt pırt mesaj atan tipler var.

bu yazdığım tipler 18-25 yaş arasında ve davranışları hiç samimi değil. 25 yaşını geçmiş insan zaten sevgili olayının ve hayatın ciddiyetinin farkında. bu yaştan sonra gidip kafelerde sarmaş dolaş oturacak değil. ya da özel mesajla gereksiz samimiyet kuracak değil.

yukarıdaki bahsettiğim çok normal hareketleri yapan, çok güzel ilişkilere sahip hanımefendi-beyefendi arkadaşlarım var. ailelerinin de bildiği, seviyeli sevgi ve saygı içeren çok güzel ilişkiler. her şey insanın karakterinde,yetiştiği çevrede bitiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.