islam'da sosyal adalet

prof.dr. seyyid kutub'un eseridir. kitap ağır bir dil ile yazıldığı için günümüzde tozlu raflara terk edilmiştir ancak abartıldığı gibi anlaşılmaz bir lisanı yoktur. onun için her müslümanın mutlak surette okumasını öneriyorum.

kitapta yıkılmış islam nizamının, şarkta ve garbta doğan akımlara karşı nasıl savunulması gerektiğinden tutun, islam şeriatının eşsiz adil yapısının cihana sunacağı nimetlere kadar birçok değerli fikir bulabilirsiniz.

bir kısım bu eserden sonra hocayı komünizme destek vermek ile suçlamış. bilakis kitabın içerisinde her türlü materyalizm menşeili felsefelere reddiye bulunur. ancak; "yolların ayrışımında" bab'ında "ergeç islam'ın veya komünizmin yoluna sapmamız zaruridir" diye bir ifade bulunuyor. bu ifade başta kafa karıştırsa da bab'ın devamında batı'nın kapitalizm akımının yakın gelecekte komünizme yenileceği öngörüsü bulunuyor. ve bu ifadenin ardından eğer ki batı'nın nizamından kurtulamazsak bizim de yolumuz komünizme çıkacak diyerek uyarıyor. kitabın içinde komünizme karşı sayısız reddiyenin içinden bir cümleyi alıp koskoca alimi tekfir etmek ancak sapıklık halidir, berisi değildir.

sözün özü; kişiye yine yeniden islam'ı sevdiren bir eser. okuyun, okutun inşallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.