yasaya aykırı olarak sandık kurulu oluşturanların görevine devam etmesi

--- alıntı ---

yüksek seçim kurulu (ysk), sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddiasıyla, istanbul cumhuriyet başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi.

ysk'nin gerekçeli kararı

akp’nin itirazları sonucu ysk’nin 23 haziran’da yenilenemesine karar verdiği istanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminlerinde sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle, istanbul cumhuriyet başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin görevlerine devam etmesi kararlaştırıldı. ysk’nin seçimin iptaline ilişkin açıkladığı gerekçeli kararda ilçe seçim kurullarının makul ve hukuki gerekçe göstermeksizin kamu görevliliği koşulunu uygulamadığı, bu durumun seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırdığı vurgulanmıştı. kararda ayrıca 754 sandıkta sandık kurulu başkanlarına yasal zorunluluğa uyulmaksızın kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlenmesi seçim iptalinin en önemli gerekçesi olarak gösterilmişti.

Kaynak
--- alıntı ---

ysk'nın türkiye ile eğlenmesidir. adamlar bu ilçe seçim kurulları kamu görevlisi olmayan kişileri sandık görevlisi olarak atadıkları için seçimleri iptal etti, adamların hakkında soruşturma açtı, şimdi de sorun yok görevinize devam edin diyor.
muz cumhuriyeti'nde sıradan bir gün.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.