kaşan

tahran' a 2,5 saatlik mesafedeki şehir.
biz imam hümeyni havalimanından kashan için otogara gitmek üzere taksiye binmiştik (yaklaşık 1 dolar tuttuğunu söylemişlerdi/ 130.000 riyal) ama yolda taksicinin çat pat türkçe konuşması ile acaba kashan a ne kadara gidersin dedik, 3 milyon riyala anlaştık, otobüs fiyatlarının iki katı olduğunun farkındaydık kişi başına ama kabul ettik ve otelimize kadar rahat bir yolculuk yaptık, tabi araçta bir yere kadar gidebiliyordu, otele giden sokak çok dardı. yine de merkezi bir yerdi. agha bozorg camii sine çok yakındı.


bir diğer gezilecek yer ise abbasian, borujerdiha ve tabatabaei evleri ama özellikle tabatabaei evi, * en iyisiydi.
ayrıca bu evlerden biri olan abbasian' ın yakınında restoranı da mevcut, yemek için en beğendiğimiz yer oldu.ayrıca sultan amir ahmad hamamı da var içi büyük güzel ama çatısı daha görülmeye değer, akşam ışıklarla daha güzel göründüğü söylendi ama biz akşam saatine kalamadığımızdan göremedik.holy shrine/ cami ve türbe, girişinde sizi fotoğraflı mezarlar karşılıyor, insanlar yüksek miktarda para ödeyerek öldükten sonra mezarları burada olsun istiyorlar. caminin içinde de yine iran' da çoğu yerde görülebilen aynalı camilerden denebilir, bu aynalar kırık kırık kullanılıyormuş çünkü Allah'tan başka kusursuz bir şey olamayacağını vurguluyorlarmış.
çöl turu yapılabilecek yerlerden ama siz siz olun overnight olarak çöl turu satın almayın, zaten 2 den sonra bu tura başlanıyor içinde safari, tuz gölü, çöl, deve turu, kervansarayda konaklama mevcut. işte en sonuncu kervansaray beni bitirdi, bizden başka bayan yoktu hatta müşteri yoktu, odada sadece yatak var tuvalet dışarıda ve internet çekmiyor, Allah ım dedim bu gece bize burada bir şey olmazsa daha da olmaz, sabah ışıklarını zor bekledim, dua ede ede nasıl uyudum bilmiyorum. çöl yıldızları mı o da ne, korkudan kapının önüne çıkamıyorsun, börtü böcek cabası. bize orada bir şey olsa kimsenin ruhu duymazdı vesselam. sonuçta buradayım ama dört kız, hepimiz pişman olduk. bu turun fiyatı kişi başı 15 euro civarı her şey dahil. tabi rehberimiz mehdi' nin hakkını yemeyelim gündüz bizi çok eğlendirdi ama gece kendisi bile orada kalmadı.

bir de old bazaar ı var tabi, bizdeki mısır çarşısı gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.