türklüğü ile övünen müslüman modeli

üstad diyor ki: ne zaman "bin yıllık tarihimiz!" diye başlayan bir cümle duysam irkilirim.

günümüzde tarih kaynakları maalesef ki geçmişte yaşanan hadiselere ışık tutmak için değil, kitleleri yönlendirmek için hazırlanıp servis ediliyor. hal böyle olunca her milletin kendine münhasır binlerce kahramanlık hikayeleri körpe zihinlere nakşediliyor. ecdadının kusursuz bir adaletle hükmettiği, kimseye zulmetmediği, karıncayı dahi incitmekten çekindiği masallarıyla büyüyen nesiller ise bunu bir gurur vesilesi olarak kabul edip ırkına toz kondurmuyor.

bundan yüzyıl sonra abd'de yetişen bir genç okullarda öğreneceği bilgilerle "biz maddi ve manevi tüm varlığımızla orta doğu'ya barış götürmek için çabaladık" diyecek, ulusunun ne kadar yüce olduğundan dem vuracaktır. tecavüze uğrayan kadınları, işkence gören gençleri, yetim kalan bebekleri, yani yitip giden milyonları ise milletini karalamaya çalışan insanların uydurması addedecektir.

erbablar tarafından objektif kabul edilen kaynaklardan öğrendiğimiz bilgiler ışığında türklerin diğer toplumlara göre daha vicdanlı olduğunu pekala söyleyebiliriz. hatta islam ile müşerref olduktan sonra insanlık tarihi için örnek kabul edilebilecek yönetimler ortaya koyduğu zaten kabulümüzdür. ancak bilinmelidir ki bu şerefli tutum islam'ın izzetinden gelir. zulmün her türlüsünün şiddetle yasak edildiği bir inanışı kabul eden toplumlar tabiidir ki adaletle hükmedecektir. aksi halde aynı coğrafyadan ve benzer kültürlerden gelmiş lakin islam'ı kabul etmemiş toplumların dünya sahnesinde ne gibi barbarlıklar yaptığı ortadadır.

(bkz: cengiz han)

sözün özü: kendi seçimin ve marifetin olmayan bir konuda bu denli göğüs kabartmak müslümanın hali değildir. kavmini dininin önüne geçiren veya denk tutan kişi Allah korusun şirke kadar gider. dikkat edilmesi elzemdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.