leed sertifikası

Enerji verimliliğinin, doğru ve sürdürülebilir alanların planlanmasıyla, çevre duyarlılığına sahip binalara verilen dğnyaca geçerli sertifika. Alanındaki en üst limit bu sertifika.

Bu sertifikaya sahip olmak demek, Binanın konumu, tasarımı, yapım, yıkım, bakım, onarım aşamasına *göre binanın ömrü boyunca insan sağlığını ve çevreyi koruyan, doğal kaynakların kullanımı ile de insan ve çevreye yararlı olduğunu belgeleyen bina demek. İstanbul memorial hastanesi enerji ve çevre dostu imajı ile dünyanın ilk leed sertifikalı hastanesi olma özelliği ile literatğre geçmiş halde bile.

İnşaat sırasındaki kirlilik, co2 oranı ve tabi küresel ısınma, Yeşil alanların artışı, ışık kirliliği, doğal kaynaklar, atık çıkışı, ısının kullanımı gibi konu başlıklarını detaylıca inceler ve belgelenmesini isterler. Enerji ve su tüketimi, yağmur suyu, yoğuşma suyu, az kirli suların kullanımını etkiler ve binayı kullanan ya da çevresindeki ilgililer için manzaralı ferah bir yapı dizaynı, kullanılan iç-dış malzemelerin insana olumlu etkilerinin kanıtlanmasıyla sağlıklı iç mekanlar, iç hava sirkülasyonunun kalitesi ve devamını sağlayan bir yaşam sunar.

işletim maliyetini uzun vadede azaltıp, aslında bina değerini arttırır, çevreye gönderilen atık miktarını ve zararlı gaz emisyonunu azaltıp enerji ve su tasarrufu sağlamasıyla da insan ve çevreye etkili bir yaptırımdır.

Tavana taktıdığınız aydınlatların enerji sınıf uygunluğu, aydınlatma güç yoğunluğuna göre watt bilmem ne seçimi, seçilen su armatürlerinin %40 gibi oranlarda su verimliliği sağlayıp sağlamadığı, sensörlü mü? Sensörlü ise verimliliğe katkıdır. Öyle ise elektrik mi? Pilli mi?, kullandığınız malzemenin geri dönüştürülmüş madde miktarı, yerel malzeme kullanımı ve hepsinin benzer niteliklerde uygunluğu ve belgelenmesi ile bu süreci atlatıp bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Ama bu değerlete göre de dereceleri var tabii. Yukarıda bahsedilmiş.

ödev hazırlamış gibi hissettim kendimi.