türkiye'de eğitim sistemi

167.
çağa uyum sağlamayan, ihtiyaçlara göre güncellenmeyen hep ilkel kalan bir şey eğitim sistemi, sadece türkiye'de değil, tüm dünyada.
çocukları, onların zihin yapısını algılamada gelişen teknolojiler yapılan çalışmalarla dünyalar kadar bilgi kat ettik son iki yüzyılda ama bu bilgilerin ışığında eğitim sistemimizi revize etmiyoruz. hala sıralarda oturan, bir örnek giydirilen çocukları zil sesiyle harekete geçiriyoruz.
bu sistemin yukarıda sayılı özellikleri 1760'larda prusya kralı ıı. frederick ile avusturya imparatoriçesi maria theresa'nın, ernst wilhelm von schlabrendorff’un tavsiyesini dinleyerek, avusturya ve prusya’da zorunlu kıldığı eğitim sistemlerinin özellikleridir. vaktiyle bu eğitim sistemi ayak takımının ayaklanmalarına karşı geliştirilmiş bir tedbirdi. çünkü şiddete dayalı cezalar, ölüm tehditleri, tutsaklık gibi yaptırımlar artık işe yaramaz hale gelmişti, ayak takımı haklarını talep ediyor, karşı çıkıyor, özgürlüğünü talep ediyordu. işte tüm bu direnişe bir çözüm olarak gelişti modern eğitim! ve biz hala 1760'larda bulunan bu sistemin temel prensiplerini kullanıyoruz. bir örnek giydiriyoruz, sıralarda konforsuz oturtuyoruz, hepsine aynı muameleyi ediyoruz, zil sesi ile şartlı reflekslendiriyoruz, - bu zil sesi alman düşünürlerin okullara getirdiği bir sistemdir, öğrencilerin kendilerinden beklendiği gibi büyüyüp fabrika işçisi olduğunda oradaki zil sesine de uyumlu çalışmalarını sağlamak için hususi seçilen bir şeydir- ödev veriyoruz, not veriyoruz.

türkiye'deki sistem tüm bunların üzerine her sene daha da kötüye gitmeyi başaran bir sistem. en son felaket de zeka taraması saçmalığı. zaten öğretmenler uğraşmasın, her çocukla ilgili yeni bir akış belirlemesin diye standartlaştırma adına karne vardı hep, bu zeka taraması da başka bir deterministik kafanın çıktısı. bu tarama denen şeyin, zeka testi midir, zeka seviyesi belirleme midir nedir, öğretmenlere yapıldığını düşünün, okul idarecilerine ya da. işte çocuklara yapıldığını düşünmek de aynı seviyede ürkütücü ve üzücü!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.