17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması

neden bölgedeyiz ? sorusunun cevabı ile başlamak gerekir aslında
hangi ülke olursa olsun yüzlerce km mesafesi bulunan bir sınır hattında 'terör örgütü' olarak tanımladığı bir oluşuma müsaade etmeyeceği gibi türkiye, suriye'nin kuzeyinde bir terör koridorunun oluşturulmasını haklı olarak müsaade etmeyecektir. dünya kamuoyu her ne kadar olayı çarpıtmaya çalışarak meseleyi ' kürtlere karşı bir operasyon' olarak sunsa da , türkiye'nin haklı olduğunu otoriteler kabul ediyor.

türkiye ne istiyordu ?
1- güvenli bölge
yaklaşık 450 km uzunluğunda ve 33 km derinliğindeki alanı güvenli bölge olarak tanımlamıştı.amaç,terör unsurlarını bu bölgeden uzaklaştırmak\temizlemek ve ülkesinde yaşayan suriyelileri bu alana yerleştirmekti.

2-pyd\ypg
terör örgütünün silah bırakması,uzaklaşması,güvenli bölgenin dışına çıkması.tüm uyarılara rağmen örgüt faaliyetlerine devam ediyor ve abd tarafından silahla besleniyordu. sonrasında gelen ve 9 gün sonra virgül koyulan bir temizlik harekatı.

abd ve bir çok ülkenin yaptırım tehditlerine aldırış etmeyen türkiye'nin kararlılıkla operasyona devam etmesi ve 9 gün sonra abd tarafından gelen uzlaşalım teklifi ! burada kaçırılmaması gereken en önemli nokta
ödev verilen ve gündemi belirlenen bir türkiye'den , ödev veren gündem belirleyen bir türkiye'nin varlığıdır.

uzlaşmada neler oldu ?

öncelikle şunu ifade etmekte yarar var.bu bir ateşkes değildir.ateşkes savaşlarda olur,savaş ise devletler arasında yapılıhttp://r.Biz savaşmıyor,mücadele ediyoruz.dolayısıyla ortada bir ateşkes yoktur. bu , abdli yetkilinin diplomatik çakallığından ibarettir.( kasıtlı olarak ateşkes sağlandı dedi )

1-120 saat içerisinde pyd\ypg 'nin güvenli bölgenin dışına çıkacak ( 450 km uzunluk \ 33 km derinlik )
2-pyd\ypg ağır silahlarını bırakacak,
3-güvenli bölgenin kontrolü tsk da olacak.

bu 3 şart istediklerimizle doğrudan uyuşuyor. tabi 120 saat geçmeden hiçbir şeyi anlayamayız. zahire göre yorum yapacak olursak türkiye'nin lehine görünüyor. ki bu raddeye kadar dahi türkiye adına büyük bir başarıdır nezdimde. 120 saat içerisinde şartlara uyulmazsa şüphesiz operasyon kaldığı yerden devam edecektir.

tabi burada ilginç olan şudur ki
amerika ve dünya basını bu görüşmeyi 'erdoğan'ın başarısı' olarak manşete taşırken bizler yerden yere vurmaktayız. komik olan da şu ki ' savaşa hayır ' , ' suriye de ne işimiz var ' diyenler bugün operasyon durduğu için eleştirmekte.

sonuç olarak
süreci erdoğan çok iyi yönetti. ilerleyen zamanlarda ise daha renkli gelişmelerle karşılaşabiliriz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.