umami

(bkz: Umami tat reseptörü)

(bkz: Umami): #6430475

Dildeki tatlı, ekşi, acı, tuzlu yani 4 temel tat tanımı ve duyusunun beşincisi umamidir. Hani bir şey yeriz ve ağızdan sular akıtır, damak çatlatır. Yedikçe yedirir, allahım yok böyle bir ey kıvamında damakla dil bütünleşir sular akarken.. Heh işte bu hissin adı. İşte bu his dildeki beşinci tat duyusu.

git

Japnca "umai" yani lezzetli kelimesi ile ve tat anlamına gelen "mi" kelimelerinden oluşmaktadır umami. Yani, "hoşa giden tat" olarak çevirmişler. Dildeki 5 tat duyusunu; "ekşi, tatlı, tuzlu, acı, hoşa giden tat" olarak sıraladık.

Umami, tanımlaması güç, dilin üstünde uzun süre kalabilen hoş bir tattır. Bu tat ağızda sulanmaya, dil üzerinde hafif, yumuşak bir hisse sebep olmaktadır. Dilin üzerindeki tat tomurcuklarında bulunan özel reseptörlerin mesajları beyne iletmesiyle umami tadı algılarız. Umami'nin temel etkisi, yemeğin tadını dengelemeye yardımcı olmasıdır. Tuz miktarıyla da alakalıdır. Misal doğru tuz oranı ile umami birleşince umami tadı algılanır.

Bu etki hangi yiyeceklerde algılanır?
Pek terbiyeli balık, et, deniz kabukluları, aramatik tatlara sahip yeşil sebzeler, mantar, olgun domates, yıllandırılmış yiyecekler..

git