midyenin haram olması

hanefi mezhebinin dinin tamamı olduğunu öğrendiğimiz, sıradan fıkhi bir mesele. haram falan değil, hiçbir zaman da olmadı. kimince mekruh görülmesi, ne zamandır insanı günaha götürecek ve asi edecek haram seviyesine çıkmış, bu da komik bir durum. Allah rasulü aleyhissalatu vesselam'ın imam buhari rahimehullah'ın sahih'inde ve ebu davud rahimehullah'ın sünenindeki hadislerde; denizin suyunun temiz ve ölüsünün helal, olduğu kayıtlıdır. deniz hayvanları arasında helal olmayan bir türünün olduğunu bilmiyorum. insanlar deniz böceklerini dahi yiyor. adet görüyor deniyor ama enteresan bir şekilde, adet gören neleri yiyoruz bu da başka bir şey. kıyas yaparak bir de üzerine kokoreç'i de o kisveye sokmaya çalışmak var bir de.

e tabi bunun sürekli ısıtılıp öne sürülmesi de, başka bir komedi. yemiyorsanız, susup yemeyebilirsiniz, yiyenleri rahat bırakabilirsiniz. ben şahsen midye yemem ama haramlığından değil, sevmiyorum. ama kokoreç'i seviyorum. kola içmiyorum, pepsi içmiyorum, meyve suyu veya gazlı bir şey içmiyorum ama cola'nın amerika malı olmasıyla falan zerre miktarı ilgisi yok. mideme zarar veriyor ben de içmiyorum. bu.

hanefi mezhebi dinin tamamı değil arkadaşlar, kabul edersin bu mezhebe bağlı alimlerin içtihadlarını kabul edersin, eyvallah denir ama çıkıp bu haram diyerek din adına bir hüküm koymaya çalışırsan, bu kabullenecek bir hareket olmaz.