dünya sözlüğü canlandırma kampanyası

yerim canlandırma projesini. ölüler de konuşmak ister mevzu bu sadece.

7 aydır belki daha da geri gidersek 1 senedir sözlükte kriz var. hiçbir şey yokmuş da her şey yolundaymış gibi davranma sahtekarlığının sonuna geldik sanırım. uvey'in dediği gibi herkese mış gibi yapmaktan bıkkınlık geldi artık.

eyvallah hiçbir şeye bir anlam-değer yüklenemez , hiçbir şeyin kendine has ve ya kendine özgü bir anlamı falan yoktur. dünya sözlük de kendine has orjinal , anlam yüklü ve ya kutsal bir yer değil. eğer şu an dahi sözlüğün bir anlamı varsa ona , o anlamı yükleyenler yazarlardır.

bu sözlük bir tarih gibi, insan gibi , futbol takımı gibi 11 senedir gayet doğal olarak inişli çıkışlı bir performans sergiledi. hepsinden de alnının akıyla çıktı. bu krizden de mutlaka çıkacaktır. ama şu anki kriz ciddi bir kriz. daha öncekilerden çok farklı. bin tane sebebi olabilir o mevzuların detayında kaybolmak değil amacım. ama kendi ayağına sıkmak isteyen , adeta intihar etmek isteyen , hayat memat meselesi kadar ciddi bir beka krizi bu.


önce bununla yüzleşmemiz lazım. böyle bir kriz var ve herkesin bunu kabul etmesi , bu krizle yüzleşmesi ve hesabı verilebilir bir hale dönüştürmesi gerekir bu krizi. polyanacılıktan vaz geçmemiz lazım. konuşmadıkça , tartışmadıkça herkese açık bir platformda yazarlar problemini dile getirmedikçe de bu krizle ciddi biçimde yüzleşmek ve hesaplaşmak mümkün görünmüyor.

daha önce bu tür durumlarda zirve yapılırdı ama korona sürecinden dolayı pek bir katılım olmaz gibime geliyor. önerim bir telegram ve ya zoom grubunda bir tartışma başlatarak sorunları önce tespit etmek sonra da çözüm bulmak. buna monarck mı öncülük eder moderasyon mu öncülük eder bilmem ama acil toplanmamız şart. yoksa gemi zaten haddinden fazla su aldı ve batmaya doğru gidiyor.