öz saygı

asla ve kattiyyen yitirilmemesi gereken en yüksek değer kavramlarından sadece bir tanesi

kişinin kendi kıymetini bilmesi -bu sebeple çoğu insan narsist sayılır günümüzde ne yazık ki, olsun herkes zeki doğacak diye bir kural yok- ve bu sebeple neyi neden yaptığının arkasında durabilmesi, dışarıdan gelen yorumların kendine zarar vermesini engellemesi durumu.

her şeyin kıymetini bilmeye çalışıp kendi kıymetini bilmemek bir insan evladının kendine yapabileceği en büyük haksızlıktır benim gözümde. -benim fikrim eleştiriye açık değil, kapa çeneni-

aşk meşk olaylarında çok karşımıza çıkar.
bir taraf hep çok fedakardır ve tabi ki hiçbir zaman fedakarlıklarının kıymetinin bilinmediğini savunur.. karşı tarafın beynini yer, ağlar zırlar sen şöyle kötüsün, böyle iğrençsin hiçbir şeyin değerini bilmiyorsun seni benim gibi kimse sevmeyecek -bu cümleden tiksiniyorum- vs vs diye.
işte bunu yapan bir kişi öz saygısını yitirmiş kişidir.
ve tehlikelidir.
seni fedakarlıklarının kurbanı etmek ister, istediğini alamayınca yukarıdaki gibi manipülasyona başlar.

oysa kendine saygısı olan bir insan evladı, başına geleni kabullenir, ders çıkarır, kendini ezmez de, ezdirmez de ve çirkinleşmeden ortamı terk eder.

çünkü öz saygı bir kişinin kendisini savunma ihtiyacını en aza indirmesini de kapsar.
yani bilir ki içinde olduğu durumun yüzde 75i karşı tarafın kendi hayat tecrübelerine, duygu düşüncelerine, iletişim becerilerine bağlı. bu durumda karşı taraftan gelen her reaksiyonun direkt kendisiyle ilgili olduğu sanrısına kapılmaz. hemen savunmaya geçmez.

öz saygı beraberinde özgüven ve özsevgiyi de getirir. -öz saygı ayrı yazılırken özgüven ve özsevginin bitişik yazılıyor olması çok saçma değil mi?- bu da kişinin hayatta level atlamasını sağlar.
kendine saygısı olanın herkese saygısı vardır.
kendini seven herkesi sevebilir.
kendine güvenen her şeyi başarabilir.

şiddetle öğreniniz.