yeni covid-19 varyantının keşfedilmesi

geleceğin muhtemel omega varyantından bahsedilen keşif.

32 farklı mutasyona uğradığı belirlenen yeni varyant, İlk olarak Botsvana'da görüldü. B.1.1.529 adı verilen varyantın Güney Afrika'da altı vakada görüldüğü açıklandı.

Bilim insanları, son derece yüksek sayıda mutasyona uğramış yeni bir Covid varyantının, vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasını tetikleyebileceğini söyledi.

B.1.1.529 varyantı ilk olarak Botsvana'da görüldü. Güney Afrika'da altı ve Güney Afrika'dan Hong Kong'a dönen bir gezginde daha doğrulandı.

Cambridge Üniversitesi'nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravi Gupta; Mevcut mutasyonlara dayanarak kesinlikle önemli bir endişe gibi görünüyor. Ancak, virüsün bilinmeyen önemli bir özelliği bulaşıcılığıdır; çünkü esas olarak Delta varyantını yönlendiren şey budur. Bağışıklık kaçışı, olabileceklerin resminin sadece bir parçası" diye konuştu.

git

gezgin, güney afrika'dan hong kong'a giderken pcr testi negatif çıkmış, karantinada pozitifleşmiş. bu yeni varyantların geleceğini biliyorduk zaten, bir uçak yolculuğunda öksürmelerine bakıyor çünkü, hani diyorum artık gezmesek mi diyorum, hiç, öylesine...