fethullah gülen e sorulabilecek sorular

*28 şubat sürecinde hükümete neden rest çektiniz ?
*28 şubattan önce başörtüsü ile alakalı düşünceleriniz 28 şubattan sonra neden değişti ? (röportajları herkül sitesinden bulabilirsiniz)
*cemaatinize bağlı bankalar faiz ile işlem yaptıkları halde neden faiz ile işlem yapmadıklarını iddia ediyor?
*neden evlenmiyorsunuz özel bir nedeni var mı ? (isterseniz cevaplamayabilirsiniz)
*neden sakal bırakmıyorsunuz özel bir nedeni var mı ? (isterseniz cevaplamayabilirsiniz)
*dinler arası diyalog çalışmalarınızın ana temasını tebliğ olarak düşünüyoruz fakat müslüman olmanın merkezinde ''muhammed rasulallah'' ,hz muhammed Allah'ın rasulüdür inancı yattığına göre neden ''la ilahe illallah'' ( kelime-i tevhid ) tevhid inancı üzerine duruluyor.
*bir konuşmanız da ''gökten melek gelip parti kursa oy vermeyin'' ifadelerini kullanarak siyasetin ne kadar zararlı olduğunu vurguladınız fakat 28 şubat sürecinden sonra cemaat olarak etkin siyasetin içerisinde yer almanız ve devletin bir çok kadrolarında aktif olarak görev yapan arkadaşlarınızın bulunuyor olması bu düşünceleriniz arasında çelişki oluşturmuyor mu ?
*geçmiş yıllarda müslümanlara bir çok yasaklar getirildi.bunlardan bir tanesi de başörtüsü yasağıydı.henüz kamusal alanlara yasak getirilmişken cemaatinize ait özel dershaneler de bu yasağa uyarak başörtülü öğrencileri dershanelere almadılar buna neden müsaade ettiniz? bir sebebi var mıydı?
*28 şubat sürecinde milli gençlik vakfına ait vakıflar,öğrenci evleri ve yurtlar, kimi içerisinde kur'an bulundurduğu gerekçesiyle kimi farklı sebeplerden ötürü kapatıldı ve kapıları mühürlendi.ancak cemaatinize ait binlerce ev ve yüzlerce yurt varken sizce neden hiç birine dokunulmadı ve kapatılmadı ?
*90 lı yıllar da dönemin siyasi partilerinden demokratik sol parti (dsp) 33. dereceden bilderberg (mason)olan bülent ecevit'in genel başkanlığında seçimlere giren bir siyasi partiydi.ideolojisi ve genel yapısı ile islamiyetten tamamen uzak ,müslümanlıkla bağdaşmayan misyona ve vizyona sahipti.ancak seçim döneminde cemaatinizin önde gelenlerinden bazı kişiler dsp den aday olarak seçimlere girdi.teşkilat çalışmalarını birlikte yürüttüler. buradaki amaç ve gaye neydi ? cemaatinize ne gibi bir katkı sağladı ?
*cemaatinizin siyasi stratejileri var mı ? varsa nelerdir?
*islamiyette hangi hususlarda /durumlarda müslümanın imanını saklaması caizdir ?
*allah'ın yasakladığı mekanlarda islamiyeti ,kur'an ve sünneti,peygamber efendimizi anlatmak,bahsetmek caiz midir ?
*cemaatinizin gerek evlerde gerek yurtlarda ve gerek tüm çalışmalarında yeteri kadar fıkıh ve akaid dersleri verildiğine inanıyor musunuz?
*yurt dışında onlarca türk okullarınız var .bakıldığında güzel bir çalışma olarak görülen bu okulların her hükümet tarafından takdir ile karşılanması bu değişen hükümetler ile uyum içerisinde çalıştığınızı gösterir mi ?
*cemaatinizin yurt içi yurt dışı ekonomik gücü ortada.birey olarak etkin siyasetin içerisinde değilsiniz fakat cemaat olarak gündeme etki eden,gelişmelere ortak olan ve ekonomik gücünüzden kaynaklanan bir siyasi güç olduğunuza inanıyor musunuz?
*cemaatinize bağlı ev ve yurtlarda neden risale-i nur'dan başka kitaplar okutulmuyor,okunmuyor ve anlatılmıyor?
*cemaatinize bağlı ev ve yurtlarda kalan kişilere,neden zaman gazetesinden farklı gazeteler okutulmasına müsaade edilmiyor?
*cemaatinize bağlı zaman gazetesinin reklam köşelerinde siyonist güçlerin ve ilgili markaların reklamları yapılarak para kazanılıyor/kazandırılıyor ve akşamına ana haberlerde ise yine cemaatinize bağlı yayın kuruluşunda bu siyon güçlerin zulmettiği müslüman kardeşlerimizin haberleri yapılıyor ve ardından ilgili dış mihraklara tepki gösteriliyor.sizce bu iki durum arasında bir perdeleme veya samimiyetsizlik söz konusu olabilir mi ?
*hatırlarsanız geçmiş yıllar da gazze deki müslüman kardeşlerimize yardım götürmek ve oradaki siyon güçlerine ait ambargoyu yıkmak için ülkemiz başta olmak üzere uluslararası bir çok sivil toplum örgütü seferberlik başlatmış ve yardım gemilerini ( 6 gemi) ulaştırmak üzere filistine doğru yol almıştı.ülkemizi ihh( insan hak ve hürriyetleri) derneği temsil ederek mavi marmara adlı yardım gemisi ile katılmıştı.ancak siyonist güçler bu yardıma engel olmuş ve uluslararası sularda hain saldırıları sonucunda 9 kardeşimizi şehit etmişti.daha sonra yabancı bir gazeteye ilgili konuda demeç vererek ihh yı ,israilden izin almamakla suçlamış ve otoriteye başkaldırı olarak nitelediniz.mavi marmara saldırısı vb zulümler aşikar iken bugüne kadar neden israil'i kınayan açıklamalarınız bulunmamaktadır.?
*kişi sevdiği ile beraberdir hadis-i şerifinden yola çıkarak siz kimlerle berabersiniz ?
*2000 li yıllarda cemaatiniz çok ciddi bir şekilde kadrolaşarak devletin etkin noktalarında yer aldı ve almaya devam etmektedir.genel anlamda cemaatinizin ötekileştirme politikasına katılıyor ve bunu doğru buluyor musunuz?
*sizin ve cemaatinizin genel yapısı gibi düşünmeyenlerin sizdeki ve cemaatinizdeki yeri nedir ?
*islam dini sevgi ve kardeşlik dinidir.bir sosyalist veya bir liberal düşünceye haiz olan müslüman kardeşimiz cemaatinize bağlı evlerde veya yurtlarda en az ne kadar kalma hakkına sahiptir ? veya kalabilir mi ?
*rahmetli başbakan necmettin erbakan ve bülent ecevit hakkında ki düşünceleriniz nelerdir ?
*54.hükümet başbakan'ı necmettin erbakan'ıın dini siyasete alet ettiğini ve bunun da müslümanlara zarar verdiğini açıklamıştınız.dini siyasete alet etmek nedir ? islamiyet olmadan siyaset yapılabilir mi ? rasulallah efendimiz bir devlet başkanıydı sizce de dini siyasete alet ederek sahabeye zarar vermiş olabilir mi ?
*mekkeli müşrikler rasulallah efendimizin yanına gelerek davasından vazgeçtiği takdirde para ile mükafatlandırılacağını hatta mekke'nin başına hükümdar yapılacağını teklif ederek tebliğe son vermesini istediler.ancak rasulallah efendimiz '' bir elime ay'ı diğer elime güneşi verseniz yine de davamdan vazgeçmem'' diyerek duruşunu net ve açık bir dile ile ifade etmiş mekkeli müşrikleri geri çevirmişti.fakat rasulallah efendimiz tebliğin daha sağlıklı ve daha güçlü olabilmesi için teklifleri kısmen kabul ederek derinden hareketle, gizliliği esas alarak ''takıyye'' ile tebliğe farklı bir metod kazandırabilirdi.rasulallahın örnek alınması gerektiğini düşünürsek özellikle fıkıh ve akaid konularında (teorikte değil pratikte) ,siz başta olmak üzere cemaatinizde de aynı duruşu ,açık ve netliği görebilir miyiz?
*israil'in terör devleti olduğunu ifade edebilir misiniz ?
*abd geçmiş yıllar da ırak'a saldırarak 2 milyon müslümanı katletti.cemaatin lideri olarak bu konuda abd yi kınadınız mı ? ve cemaat olarak bu konuda nasıl bir tepki gösterdiniz? (haberler hariç)
*bu soruları sorduğumuzda şahsınıza ve cemaatinize iftira attığımızı düşünen cemaat ehli kardeşlerimiz olabilir onlara ne söylemek istersiniz ?

tek sorum -bu soruları sorabilir miyim ?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.