kütle çekimi

aslında var olmayan bir şeydir. yav nasıl yok yer çekimi yoksa gök mü itiyor? elma niye ağaçtan newtonun kafasına düştü o zaman? o zaman bu g m1*m2/r2 ne oluyor. kandırıldık mı? olamaaaaaaz.
evet kütle çekim diye bir şey yok. 4 temel kuvveteten biri gitti mi o zaman hayır gitmedi kütle çekim diye bir şey yok ışık hızının üstünde hiç bir şey yok çünkü kütle çekim sandığımız şey aslında ivme. şöyle düşünelim çok hızlı giden bir roket olsun bunu içinde ise bir insan olsun roket o kadar hızlı gidecek ki insanın ayakları roketin zeminine değecek. işte dünya'da elmanın zemine çarpması da budur. bu kütle çekimi zihnimizin bize oynadığı bir oyundur.
einstein uzay zaman bükülmelerini ve genel görelilik teorisini bulduğu zaman bu kuvvet de tarihteki yerini almıştır. o zaman fizik 1 dersinde niye eğik atış falan yaptık? çünkü newtonun formülü çalışıyor da ondan sadce şöyle değil ışık hızından daha hızlı bir kütle çekimi olamaz çünkü böyle bir ivme olamaz. yani normal hayata uygulayabilirsiniz diğer formülü.
(bkz: genel görelilik teorisi)