şehirler arası otobüs yolculuğu

Birkaç kere bana enteresan gelen olay yaşadım. Birinde, bir kadın çocuğuyla yanıma oturdu. Çocuğun ayaklarını, izin alarak benim dizime koyup uyuttu. Sonra konu açmaya vs vs çalıştı. Bursa'ya varmaya bir iki saat kala, başladı Mudanya'da oturduğundan, iki erkek çocuğu olduğundan bahsetmeye. Biri mühendismiş, bir diğeri de turizm sektöründe. Adresini verdi kavlî olarak. Beni evine davet etti, muhakkak gel dedi. Kızı da arkamızda oturuyordu sanırım, ki mola verdiğimiz bir ara, kızı benim telefon numaramı almak istedi. Allah'tan telefonun ekranı çatlamışti da nezaketle geri çevirdim. Kendine gelin arıyordu abla herhalde.

Bir diğerinde, çok nostaljik bir şekilde terminale vardım gece yolculuğu için. Bilet almamıştım daha öncesinde, hasbelkader diyerek çıkmıştım yola. Tevafuk daha o zamana kadar olmayan 22:00 seferine bir koltuk boşmuş. Güzergâhı da sormadan aldım bileti. Bir-iki saat sonra da başladık. Meğerse Konya üzerinden Kayseri'ye gidiyormuş. Bizzat göremesem de Mevlânâ yurdunun kenarından geçmek beni heyecanlandırmıştı.

Bir diğerinde de, erkek kardeşim almıştı benim için bileti. Bu araç da Konya üzerinden giden bir otobüstü. Meğer bana aldığı numara, otobüsün en arka koltuklarından biriymiş. Ve en arkada benden başka iki kadın daha vardı. Ne enteresan ki kadınlardan biri evli çocuklu, bir diğeri nişanlı idi. Kadınlar kendi aralarinda konuşmaya başladılar. Sonra nedense beni de dahil ettiler, sorularına vs. Bir ara konu evliliğe geldi. Evli kadın bana sordu. Sonra sevgili yap kendine diye tavsiye verme cüreti gösterdi. Ben de hem sosyolojik, hem felsefik, hem dinî ve ahlâkî açıklamalar yapıp kadını savuşturdum. Ne tevafuk ki zamanında tanınmış, ama sonradan münzevî hayatı tercih etmiş eski bir akademisyen adam arkasına dönüp bana, benden için sen zor ve tehlikeli birisin dedi. Anlam veremedim, tehlike nerede diye. ama sonradan, herkes gibi düşünmediğin ve her şeyin farkında olduğun için farklısın. Diğer insanlar, kendini her bakımdan yetiştirmekte olduğunu farkettikleri anda seni tehlikeli görmeye başlar, dedi. Sonra adam , bana ilmî açıdan bir takım sorular sordu. Sosyal bilimlerden, Temel İslâmî ilimlerden, dinler tarihinden, tabiattan , astronomiden , sanattan, mimariden, musikiden, edebiyat ve siyasetten bahisler açıldı. Otobüsten indikten sonra valiz almak için bagaja yöneldiğimde, adam babama dönüp, evlâd olarak beni yetiştirdikleri için bilhassa babama teşekkür etti. Birkaç söz daha ilave etti teşekkürünün ardından. Sonra bindi bir taksiye.