ümit özdağ

Ümit özdağ'ın mevcut siyasi ortamı iyi okuduğunu, eylem ve söylemleriyle iktidara ve muhalefete balans ayarı verdiğini düşünüyorum. Bu adamın yaptığı şey siyaseti millilik çizgisine çekmesi. Bu özellikle günümüzde hiç popülaritesi olan bir şey değil çünkü insanlardaki algı vatan millet edebiyatı yapanların bu işin içini boşalttıkları şeklinde. Kendisi de gidip ekonomi temelli bir propaganda yapabilirdi ki bu kolay yolu seçmedi. Diğer yandan anti göçmen söylemler üzerinden siyaset yapmak basit ve ucuz görülüyor ama uluslararası dengeleri, türkiye'ye biçilen rolü ve diğer partilerin sığınmacılar konusundaki tutumunu baz aldığımızda oldukça riskli bir durum.

Kendisinin birçok söylemine katılmıyorum, hakkında soru işaretlerim var; Mesela milliyetçiliği daha çok ırki bakımdan tatbik etmesi, gezi ve 15 temmuz analizleri, mhp'den ayrılış süreci, o süreçteki kongreler vb. konularda şerh koyuyorum.

Ayrıca zafer partisi'ne yanlayan ham çökelek tarzı insanların varlığı beni ciddi manada rahatsız ediyor. Bu işin referansı ben değilim elbet ama ne idüğü belirsiz kişilerin parti politikalarını etkilememesini temenni ediyorum. Fakat, 6+1'li masaya teslim edilmiş bir muhalefete bana göre yerli ve milli bir alternatif yaratmasını, seçmenin iktidar ve rte desteğinin/muhalifliğinin başka siyasi amaçlara meze yapılmasını önlemesini takdir ediyorum.

En nihayetinde ülkeyi seçilmiş bir kadro yönetecek. Yeterli olurlar mı ülke aynı tas aynı hamam gider mi bilinmez. Şahsen ben oy kullanmayacaktım ancak artık partisinin meclise girmesi için oy vermeyi düşünüyorum. Cb seçimleri için adaylara ve siyasi ortama bakmak lazım. Çünkü kendisi aday olmuyor.