karne

bugün kızım alacak, eşim ise başka çocuklara verecek. başka çocuklar anneleri ile karnelerini alırken, benim kızım tek başına alacak. geçen dönem ben gidebilmiştim karne için. bugün ise gidemedim. annesinin öğrencileri bu yıl mezun olacakları için, iki haftadır gece gündüz, "hocam mutlaka gelin de, gelin" diye tutturdular. o yüzden kendi kızının yanında olamayacak.

böyle düşününce, benim de hiç ailem olmadı yanımda karnemi alırken. elbette, eşşşşek kadar olduğum liseden ve hatta ortaokuldan bahsetmiyorum. ilkokul 1 ve 2. sınıflar da bile yanımda değildi ailem. aile-çocuk-sınıf-okul ilişkisi günümüzde daha farklı. veliler artık daha çok düşüyorlar bu konuların üzerine. hem okuldaki sınavları, hem de diğer ülke genelinde yapılan sınavları takip ediyorlar. bizimkiler, her dönem bir kez yapılan veli toplantılarında öğrenirlerdi durumumu. elbette, başarılı bir öğrenci olmasam, çok daha önceden okul durumumu iletirdi. ancak yine de, bu karne mevzusunda, özellikle babam "devlet baba bile bilmez benim çocuğumun notlarını" modundaydı.

ortaokulda bile çocuğunun karne gününde okulda olurdu çoğu veliler. karne günü, karneler alındıktan sonra ailece bir yerlere giderlerdi. biz, alırdık karnemizi bir başımıza, bir başımıza evimize giden tozlu topraklı yola düşerdik. kimi aileler böyle günlere kıymet atfediyor, ki bence çok güzel bir şey. belli bir yaşa gelip, gözlerinizi kapatıp da, geçenlere, gidenlere baktığınızda bunlar kalıyor size. belki de bu anılar, sahip olacağımız en güzel hediyeler, bir zenginlik... annem, babam ve kardeşlerimle o kadar az ki... keşke arada unutacağım kadar bol anılarım olsaydı böyle.

bir anı geldi aklıma şimdi. lise 1'in ilk yıl sonu karnelerini almıştık. elbette ben yine yalnız almıştım. lisenin ilk yıl sonu karnesi olduğu için olsa gerek, bazı veliler de gelmişti. karnelerimizi aldıktan sonra, beykoz meydan'daki pideciye gittik, en yakın arkadaşımla. hemen arkamızdaki masaya da, gemi makinelerinden aşina olduğumuz bir çocuk ailesiyle geldi. neşeli bir şekilde kuruldular masalarına. bol kahkahalarla, mutlu ve sevinçli verdiler siparişlerini. arkadaşımla öylece baktık birbirimize. iştahımız kaçtı. siparişimizi paket yaptırıp çıktık.

bugün kızım yalnız alacak karnesini. muhtemeldir ki, bütün arkadaşları anneleri ya da babaları ile orada olacak. dün ona anlatmaya çalıştım, ama bugün daha çok kendime anlatmaya çalışmam gerekecek.