21 haziran 2022 marmaris orman yangını

siyasi tarafgirlikten bağımsız olarak söylüyorum türkiye gerek kamu gerekse sivil toplum olarak afet yönetimi noktasında ciddi mesafeler almış bir ülke. hem izmir depremi hem de geçen seneki yangınlar hatta Kastamonu sel felaketine giden ekiplerin çalışmalarında bulunan, koordinasyonda görev almış birisi olarak şunları söyleyebilirim ;

en başta karşımızdaki şey bir doğal afet. yani belirli oluş sırası olmayan ve tahmin edilirliği sıfır olan bir olay. geçen sene ki yangınlarda çam kozalaklarının patlayıp yüzlerce metre öteye bomba misali uçtuğunu gözlerimle gördüm.

yangına havadan müdahale edilir gibi yanlış bir algı oluştu. havadan müdahale belki de bu işin yüzde otuzu bile değil. yangını havadan söndüremezsiniz hele ki yüzeydeki yangıları asla. havadan sadece yayılma hızını keser, yangının önünü alırsınız. bu bile rüzgar vs. gibi etmenlerden ötürü çok zorlaşan bir durum. rüzgardan ötürü suyu yada kimyasalı attığınız bölge ile yere indiği bölge arasında dağlar kadar mesafe olabiliyor.

türkiyede her alanda olduğu gibi aşırı bir popülizm bu konuyu esir almış durumda. geçtiğimiz sene bu işin şov haline getirenlerin sahada çalışan profesyonellere nasıl eziyet ettiğini gördük. oyuncu oyunculuğunu yapsın arkadaş. bu işler bir master plan çerçevesinde yürütülür. bu dangalaklar geçen sene yangının önünü kesmek için karşı yangın başlatan görevlileri ormanları yakıyorsunuz diye dövdüler.

vesselam, her sene yaşanan ve her sene de yaşayacağımız bu yangınları birer felaket haline getiren şey temelde ülkeyi esir alan popülist, şovcu bakış açısı.