inancı sorgulama

insanı uçuruma götürüp aşağı mı fırlatıp ya da ters köşe yapıp iman ufkunda yeni pencereler mi açar mechul olan eylem.

ilk defa bu sene aklımın ucundan geçti inancımı sorgulamak.. cocukluğumdan beri hep inanan bir insan oldum üstelik etrafımdakilere göre gayet bilinçli diyebileceğim şekilde. bu şekilde de hareket etmeye başladım. ne Allahın ayetlerinden ne gönderdiği elçiden ne islam alimlerinden sünnetden vs. en ufak tereddüdüm olmadı. üstelik devamlı basın yoluyla, öğretmen ve arkadaşlarının manipule etmesiine, anne,babanın besmeleden başka bir dini bilgisi olmamasına ragman ..ne de olsa 28 şubat sürecinde olayları anlayamayacak kadar küçük ama dinleyecek kadar büyüktüm.

dediğim gibi ilk defa bu sene bir baktım ki kendime google Allahın varlığına delilleri araştırıyorum, sünnetin kendi içinde tutarlılığı var mı merak ediyorum önceki bilgilerimle olması gerektiğine inandığımla bir türlü olmayanları bir kefeye koyuyorum..

sonra yaptıgımdan korkuyorum..

açıkcası şimdiiye kadar öğrendiklerimle yaşadıklarım birbirini tutmadı. bi bakmışım şunları soruyorum kendime: Allah hakketen kullarını seviyor mu, o zaman neden insanlara acı çekiyor,hatta bazıları zillet içinde yaşıyor, insan dünyaya gelmek zorunda mıydı, ee imanlı insanla imansız insan arasında hiç mi fark olmayacak, niye dualarım kabul olmuyor, kimseye kaldırabileceğinden fazla yük yüklenmezmış ama ben bunları kaldıramıyorum gibi gibi .. tabi araştırmaya kalkınca bütün kitaplar, bütün siteler bunun tersi olan ayetler, hadisler, esmaül hüsna ortaya koyuyor.. klasik cümleler hep aynı.. şöyle yapmalıyız, böyle düşünmeliyiz,-malı,-meli bir sürü cümle..

aklımdan geçenleri aileme arkadaşlarıma söylesem aynı şeyler..ee zaten ben bazı şüphelere, umutsuzluklara şak diye kapılmadım ki.. bazılarını yıllar süren düşüncelerim sayesinde ortaya cıktı..bakalım sonum ne olacak..

sonra aklımı başıma alıp dua ediyorum allahım benden vazgeçme, bana hem bu dünya da hem de ahirette rahmet et diye..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.