evlenecek erkeklerin bizi bulmakta zorluk çekmesi

(bkz: biz)

ahir zaman sorunudur. mükemmelliyetçilikten kaynaklandığı söylenebilir. ama mükemmel nedir?

erkek istiyor ki, namazını kılsın, kuranını okusun, ev işi ve yemeği bilsin, okumuş olsun*, gerekirse çalışabileceği bir işi olsun, tüm bunların yanında sevecen, güler yüzlü, kültürlü, çeyizinde havlu kadar kitap olsun, modern gibi olsun ama çok da modern gibi olmasın, yani batının iyi yanlarını almış olsun, misalen çoğu şeyin en iyisini bilsin ama bunun karşılığını alamayınca trip atmasın, yani kısaca yok böyle biri.

elimizde ne var, kendini bir şey zanneden ukala kızlar, islamcıymış gibi görünüp sekülerleşmiş kızlar, islamı asosyallikle bağdaştırıp kendini geliştirememiş kızlar, kendini bi şekilde geliştirmiş ama biraz taviz vermiş kızlar, çok kitap okumuş hiç yemek yapmamış kızlar, çok ilgi gösterip çok ilgi bekleyen kızlar... bunlardan birini bulmak kolay aslında.

ama bu işe bir de kız tarafından bakarsak, namazını kılsın, kuranını okusun, işi olsun, evi olsun ya da almaya meyilli olsun, kültürlü olsun, ilgili olsun, düşünceli olsun, nazik olsun, bizi el üstünde tutsun, şiir okusun, komik olsun vb. böyle biri de yok.

elimizde ne var, işi olan ama o maaşla ev alamayacağı kesin olan bir kuru ekmeğe razı kız arayan müslüman erkekler, her fırsatta türbanlı kızlara bir şekilde giydirip 90-60-90 kızlara göz diken erkekler, çok kültürlü olan ama namazını kılmayan erkekler, çok kitap okumuş ama kuran okumamış erkekler, yine islamı asosyallikle eşdeğer görmüş kendini hiç geliştirememiş erkekler, karısının sadece yemek yapmasını yeter görecek kadar geniş erkekler, hiçbir şekilde kendinden ödün vermeyenler, kendinden ödün vermek isteyip şartları buna yetmeyenler vb. bunlardan birini bulmak da kolay.

o yüzden ortada bir yanlış anlayış var, bu anlayış düzeltilmeli.
herkes bunların içinden hayalindekine en yakın olanı seçmeli ve evlenmeli. başka türlüsü zor.

not: bu tanım aşkın varlığı görmezden gelinerek yazıldı, çünkü aşk varsa bunların hiçbirine bakmayacaksınız. yine de Allah'a inansa sizin açınızdan iyi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.