bu gibi insanların özel hayatları beni pek ilgilendirmiyor ama devlet adamlarını özel hayatından vurmak konusunda hevesli arkadaşların gündemine gelmemiş olması rahatsız etti beni. malum tarihi en çok yatak odalarıyla konuşan bir topluluk haline geldik, merhum halil inalcık hocanın kemikleri sızlayordur. lakin padişahları eşlerinden, haremlerinden, atatürk'ü latife hanım üzerinden, içkisinden konuşuyorsak koskoca enver paşa alınmaz mı bize?

malum enver paşa cepheden cepheye koşan bir adamdı. o yüzden evlenmeye pek fırsat bulamadı. fırsat bulduğunda 30 küsur yaşındaydı. gitti naciye sultan ile evlendi. (sonradan 2. evliliğinde naciye killigil oluyor.) naciye hanım o zaman 15 yaşında. 30 yaşında bir adamın 15 yaşında biriyle evlenmesi niye kimseyi rahatsız etmemiş anlamadım. normalde tam müge anlı vakası, tam 3. sayfa haberi... ama taraflardan biri enver paşa, diğeri padişah torunu naciye sultan olunca mı böyle olmuş anlamadım.
üstelik enver paşa vefatından sonra naciye sultan'ın kardeşi ile evlenmesini vasiyet etmiş. naciye sultan da enver paşa vefatedince, enver paşa'nın üvey kardeşi ile evlenip killigil soyadını almış. dram dalında salya sümük bir töre dizisi olur bundan, kadın haklarıcılar, femenciler basar memleketin her yanını normalde. ama niyeyse olmamış.

hatta rivayet odur ki naciye sultan'ı önce m.kemal paşaya isteyeceklermiş, aile koskoca general dururken subaya kız mı veririz biz filan demişler.

rahatsız eden gerçekler devam edecek...
not: eksileme cevap ver.
devamını gör...
günümüz penceresinden baktığımız zaman 30 yaşındaki bir adamın 15 yaşındaki bir kız ile evlenmesi sübyancılık olarak adlandırılabilir, ancak bu gibi olayları o dönemin sosyal toplum özellikleri ile incelemek gerekir. osmanlı zamanında 15 yaşındaki kızların cariye yapıldığı, evlendirildiği biliniyor. o günün şartlarına göre bu kabul edilebilir bir evliliktir. bu nedenle enver paşa'ya böyle bir ithamda bulunmak iftiradır.
devamını gör...
sübyancılık değildir. o günün şartlarında normaldir.

hatta bugünün şartlarında hatırı sayılır bir zengisen eğer senden 45 yaş küçük mankenle takılman yeni aşkıyla gençlere taş çıkarıyor yorumlarına yol açıyor.
devamını gör...
hiç öyle rivayet edilmiş de, iddiaymış da diye süslemeye gerek yok. rahatsız edici gerçek diye sunulmuş. ama paragraflar muallak ve iddiayım ben diyen cümlelerden geçilmiyor. biraz tutarlılık lütfen. rahatsız edici gerçek mi yoksa iddia ve rivayetler bütünü mü. ez cevap bu kadar.

neyse. padişahların eşleri de genellikle küçük yaşta hareme alınan kızlardan oluştuğu için aile 15 yaşındaki torun hanımefendiyi dönemin şartları gereği 30 yaşında birine vermekte beis görmemiş olabilir. bunu gidip hanzadelerden birine danışmak gerek.

şimdi buraya rivayet değil başka ve buz gibi bir gerçek daha yazardım da malum birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaçasdfghnjm.
devamını gör...
memlekette dürüst adam kalmamış. enver sapık, atatürk, ayyaş, kazım psikopat, inönü yavşak... neyse konumuz bu değil.

sübyancılık tarihsel süreçte konjonktüre göre farklı tanımlarla izah edilmiş kavramlardandır. örneğin ensest kavramı da keza benzer niteliklere sahip. şu anki ensest tanımına göre evinize aldığınız hizmetçi ile mokoko yaparsanız ensest ilişkiye girmiş olursunuz. sübyan zaten kavram olarak çocuk anlamına gelmekte. 1683'de evliya çelebi seyehatnamesinde bu kavram göze çarpar ilk olarak. kelimenin menşei ise zaten arapça kökenli. peki kim neye göre sıbyan ve sübyancı oluyor? işte burası çok karışık! çünkü kur'an'a bakıldığında iddet görmemiş kadınların boşanması ile ilgili ayetleri görmekteyiz. bunun anlamı nedir? henüz ergenliğe girmemiş regl olmayan kızların boşanmasından bahsediyor ulan! bu perspektifte hz. muhammed'in hz. aişe ile 9 yaşında evlenmesini sapıkça görenler olabiliyor. keza hz. ömer de hz. ali'nin kızını 8 yaşında iken fedek arazisi kapsamında istemiştir. bugün doğuda şunun surasında hatta türkiye'de evlilik yaşı ne zaman 20-25 lere çıktı? halam 14 yaşında evlenmiş, babannem 13-14 civarı. ve ne halam kendisine tecavüz edildiğini düşünür ne de aileden birisi enişteye sapık gözüyle bakar. ulan tarih okumayı bilmiyoruz, sosyolojik düşünceden yoksunuz anladık! bari susun da adam sanalım.
devamını gör...
15-16 yaş o yıllarda kadın için olağan evlenme yaşı olarak görülebilir o yüzden yanlış bir iddia. e kadın okumuyor, çalışmıyor, evde de bir boğaz eksilmesi lazım, normal yani.
devamını gör...
bir hanımın 15 yaşına geldiğinde evlilik için gereken fiziksel olgunluğa eriştiği göz önüne alındığında dünü bugünü olmaksızın asılsız bir iddia. bugün de aynı yaş aralığında bir çiftin evliliğinde erkeğe sübyancı diyemeyiz. hoşumuza gitse de gitmese de.
devamını gör...
enver paşa’nın sırf sarıkamış’ta yaptığı şeyler (olayların perde arkasının geçenlerde öğrendim.) eleştirmek için yeter de artar ama bir insanı kötülemek için de kusur bulmuş gibi bel altı vurmaya çalışmak da çirkindir. yani mesleği vb. şeyle eleştirecek hiçbir şeyi yok mu da bel altına giriyor ve üstüne iftira atıyorsun? o zaman neden gıcıksın adama?

benim arkadaşımın annesi bile 14 yaşında evlenmiş. sübyancı olması için dönem şart ve yaş ortalamasına bakmak gerek. bugün 14 yaşında çocuk olan kızlar, o dönemlerde yetişkin genç kızlar aslında; zihinsel ve fiziksel olarak gelişimleri tamamlanmıştır. bugün ise yaş ortalaması sanırım 20 yaş artmış, haliyle büyüme yaşı bugün büyüdüğü için bugün olanlar için sübyancı denir, o gün değil
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar