epifiz bezi

melatonin ve dmt hormonlarını salgılayan bez. konumu iki gözün ortasına denk gelip beynin sağ ve sol lobunun ortasındadır. melatonin uykuyu düzenleyen hormon iken dmt uyuşturucu niteliğinde bir hormondur. (bkz: dmt)

bu bezi spiritüalistler farklı boyutlara veya tanrıya açılan kapı olarak görürken, evrim kuramcıları üçüncü gözün körelmesi olarak görmüşlerdir. spiritüalistler bu bezi kozalağa benzetmişler, mısır tanrılarının arkeolojik bulgularında ve papanın asasında... bilumum eski kutsal yerlerde bu kozalağın sembolleri görülmüştür. bu bez kafanın içinde olmasına rağmen ışığa duyarlıdır ve göz gibi retinamsı dokuya sahiptir. florür gibi elementlerin bu bezi kristalleştirip, taşlaştırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. descartes de bu spiritüalist bakış açısına dahil olmuş ve onun tarafından ruhun buluşulduğu nokta olarak tanımlanmıştır. bütün dinlerde budizm de dahil olmak üzere egodan(burada ego dünyevi şeylerden uzak kalmak olarak tanımlanmıştır) uzaklaşarak farklı kapılara açılacağı ifadesi geçer.

ülkemizde mevlana'da buna eserlerinde sıkça dile getirmiştir. “üzerlik tohumu karanlığı örttü ve gerçek göründü."

burada üzerlik tohumu içinde dmt olan bitkilerdendir, kargı kamışı da buna dahil olarak neyin yapıldığı ağaçtır.
devamını gör...
latincesi glandula pinealis olan anatomik yapı.

beyinde bulunmasına rağmen kan-beyin bariyerine sahip olmaması en dikkatimi çeken özelliği.
ve bunun nedeni de bilinmiyor.
devamını gör...
müslümanlar tarafından "kalp gözü" şeklinde tanımlanan bir bezdir. iki gözün ortalarına denk gelir ve beynin sağ ve sol lobunun ortasında yer alır.
devamını gör...
bazı durumlarda doğal olarak dimetiltriptamin salgılayan şey.

isterseniz dünyalılar olarak bunu dışarıdan da sağlayabilmek siz. salgıladığı şeyin halüsinasyonlar gördürtmesi size. uykudayken rüyalar görmenizin sebebi olması.
devamını gör...
hintlilerin kaşlarının arasına koyduğu o nokta bu bezi simgeler.. ra'nın gözü epifiz bezidir.. papanın asasında bu bez simgelenir.. bir çok kadim kültür bu bezi bilmiş ve önemsemiştir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar