ergo proxy

shukou murase'nin yönetmenliğŸini yaptığŸı, 2006 yapımı 23 bölümden oluşŸan bilimkurgu- aksiyon animedir.

felsefe ve sanat tarihi açısından yapısını oldukça sağŸlam temellere oturtan androidlerle insanların yaşŸamını kötü, kara, korkutucu bir ütopya içinde sunan anime.

muhakkak izlenmeli ama öncesinde en azından;

jacques derrida, edmund husserl, jean paul sartre, rene descartes ve rönesans dönemini sanat ve felsefe akımları hakkında ufak bir bilgi sahibi olmakta fayda vardır.pinoyu üreten insanlara, o çizime, o sese hayran bırakan süper ötesi anime.
devamını gör...
her telden sunan anime. bir bakıyorsun kim beşyüz milyar ister vari bir yarışmada bir bakıyorsun amerikan çizgi film kültürü cartoon a ayar veriyor sci-fi,felsefe,romantizm,komedi hepsi var izlemesi şart..pino karakteri yumul yumul sevilesi ayrıca..
devamını gör...
23 bölümlük 2006 yapımı bilim kurgu animesi.
henüz 5 bölümünü izlememe rağmen ders çalışmak zorunda olmasam tamamını bugün izlemek isterdim.
açıkça söyleyeyim, 3. bölümden sonra acayip sarıyor. konu iyi seçilmiş ve atmosferinin karanlık olması daha da gizemli hale getiriyor animeyi.
ayrıca fena sayılmacak bir opening ve müthiş bir ending şarkısına sahip. (bkz: radiohead) - (bkz: paranoid android)

opening: https://www.youtube.com/watch?v=K3u5h9cPTBw
ending: https://www.youtube.com/watch?v=rF8khJ7P4Wg

not: bitirdiğimde inşallah burayı (büyük ihtimalle spoiler dolu) daha uzun bir tanım ile editleyeceğim.

cogito sözlük anime ve manga severler cemiyeti
devamını gör...
tek kelimeyle fevkalade bir anime.karnlık bir havası olan ve insana çok farklı duygular yaşatan ambiyansı ve özellikle soundtrackleriyle yapılagelmiş en iyi serilerden biridir.bir çok felsefi konudan yararlanılmış ve aynı şekilde bir konuya sahip,sıradışı anime.ilk bölümle birlikte heyecanlı bir giriş yaparak merak uyandıran seri, son bölüme kadar aynı heyecanla devam eder. tek kötü yanı böyle harika bir animenin bu kadar kısa olması.herkese göre belki olmayabilir çünkü biraz ağır bir animedir.sıkıldım deyip kapatabilirsiniz ya da çok seversiniz.

(bkz: cogito sözlük anime ve manga severler cemiyeti)
devamını gör...
6 bölümünü izlediğim ve ancak 5. bölümde sarabilen anime cogito diye bir virüs var ve robotlara bulaşıyor bunlar robotlar tarafından yönetilen küçük bir dünyada yaşıyor ve içlerinden biri dış dünyaya çıkıyor bakalım ne olacak güzel bir anime şu anlık bitirince daha detaylı yazarım.
devamını gör...
örgüsü güzel ve derin kurgulandığı için biraz ağır gelebilir fakat sonuna kadar izlendiğinde akıldaki sorular da cevaplanmış oluyor.çok başarılı tavsiye ederim.
devamını gör...
bu animeyi kötüleyenin adresini bulur oturur zorla birlikte yeniden izletirim.şaka bir yana,bir film de olsun, çizgi filmde olsun veya animasyonda olsun beni en çok etkileyen iki şey her zaman ambiyans ve müzikleri olmuşhttp://tur.ve ergo proxy öyle bir animedir ki iliklerine kadar farklı bir aleme götürür.tartışmasız favorilerimden izlenmeli izletilmeli.
devamını gör...
--! spoiler !--

9. bölüme geldim ve tüm japon animelerinden alışkın olduğumuz shinigami burda da karşımıza çıktı animenin adının nerden geldiği de bu bölümde ortaya çıkıyor.pino adlı küçük kız da çok tatlı.
--! spoiler !--
devamını gör...
10. bölümü bitirdiğim anime içinde heyecan ve maceradan çok felsefe ve kimlik arayışları barındırıyor şu ana kadar.ama bu tarzı daha çok sevdim sanırım shounen değil seinen bu yapım çünkü içinde geçen bazı konuşmaları ergenlerin anlayabileceğini sanmıyorum.
(bkz : ---------spoiler-----------------------)
edit: 11 inci bölüm hayatımda izlediğim en anlamlı bölüm olabilir başroldeki adamımız ideal vatandaş olabilmek için kendi benliğinden vazgeçen biri ama ideal vatandaş olma fikri doğrumu toplumun onu şekillendirmesi gerektiği gibi mi olmalı yoksa kendi gibi mi toplum yanlışa sürüklenirken toplumdan biri olmak kendi benliğinizi bırakıp yeni bir benlik oluşturmak değilmidir.birde hayale dalmadan önce animenin başında ve sonunda sahafçı ile konuşurken sisin içinde kaybolduğundan bahsedince sahafçı buraya hep kaybolanlar gelir diyor.

(bkz : ---------spoiler-----------------------)

eğer bu anime serisini izlemeyecek olsanız bile açın 11. bölümü izleyin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar