erguvan

hüda-i nabit bitki.yani ekilmeden kendiliğŸinden yetişŸen yani bir diğŸer deyişŸle Allahın istanbula hediyesi mor çiçekli baharın müjdecisi ağŸaççık.bu ağŸaççık yapraklanmadan önce nisan ayı sonuyla mayıs ayı başŸında yalnızca birkaç haftalığŸına baharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçekler açar. bazı hıristiyan inanışŸlarına göre isa'nın ihanet eden havarisi yahuda kendini bu ağŸaca asmışŸtır. efsaneye göre bu olaydan sonra önceleri beyaz olan erguvan çiçekleri utançtan ya da kandan kırmızıya dönmüşŸtür. yazın sap kısmından girintili yuvarlak yaprakları olur. sonbaharda ise fasulye benzeri tohumlar bırakır. erguvan çiçeğŸi havaların güzel gitmesi durumunda bazı sonbaharlarda da açar.
devamını gör...
istanbul'u, özellikle de istanbul boğazını bahar aylarında kendine has mor rengine büründüren, mayıs ayı başında, yalnızca birkaç haftalığına baharın müjdecisi kabul edilen, morumsu pembe renkte çiçekleri olan ağaçtır.
devamını gör...
istanbul çiçeğidir, bizans mit lerinde yeri olan, hazi hazırda fethi paşa korusunu pembemsi bir renge boyamış harikulade ağaçtır. vakti zamanında bursada erguvan şenlikleri düzenlenirmişsede erguvan istanbulda rengini ayrı bir güzel bulmakta istanbulun mavisiyle, binlerce yıldır şarkılarını söylemektedir.
devamını gör...
eski edebiyatta hemen her şair en az bir şiirinde değinmiştir erguvanlara. ahmet paşa’nın erguvanı kırmızıdır ve yeşillerini yele verir. nesim rüzgarı yol kesen eşkıya gibi ağaçları soymuş bırakmış, erguvan fidanı da kırmızı ve yeşillerini rüzgarın önüne katmıştır. baki’nin erguvanı, yağmur damlalarıyla ıslanarak inci ve yakutla bezenmiş bir ağaca dönüşmüştür. fuzã»li ise erguvanının her yaprağını dile getirerek hz. ali’ye methiye yazar. nef’i, yaseminlerle erguvanını kucaklaştırır. ve galib, ne yazık ki erguvânının burnundan damlayan kanı bir türlü dindiremez.

elbette erguvanlar yeni edebiyatımızda da belli bir ölçüde yerini almıştır. misal, erguvanların ave maria’daki asaleti.

''ve gemisinde kleopatra?
neden yine kaynaştı havalar?
saadet mi getiriyor rüzgar
dolarak erguvan atlaslara?
orhan veli (ave maria) ''
devamını gör...
20.
mor renkli çiçekleri olan bir ağaçtır.bizans ağacı olarak da bilinir.mor renk,doğada zor bulunan renklerden olduğu için zenginlik alametidir.hıristiyan inancında da özel bir yeri vardır.hz.isa'nın havarilerinden judas / yahuda 'nın, h.z isa'nın ölümüne sebep olduğu için kendini astığı ağaç olarak bilinir.bu ağaç utancından morumsu bir renge bürünür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar