erkeğin okumuşu kadı kadının okumuşu cadı olur

heyoo, bu ne cehalet, bu ne geri kafalılık falan fıstık diye gelme, kafanı yere sürter kıvılcım çıkarırım. buna yorum farkı denir.
erkeğŸin okumuşŸu kadı kadının okumuşŸu cadı olur şŸeklinde yorumlanabildiğŸi gibi;
erkeğŸin okumuşŸu kadı kadı'nın okumuşŸu cadı olur şŸeklinde de yorumlanabilir.
yani kadı olan kişŸinin, fazla zorlaması neticesinde motoru yakabileceğŸini anlatan atasözüdür.
e malumunuz işŸte başŸlıkta kesme işŸareti kullanılamıyor.
devamını gör...
bir saptama degildir, çünkü kendisinden baska hiçbir seyi önemsemeyen bir hal var burada, kısaca içi bostur. yazılanı, edward said'in dedigi gibi, bağlam üretir. bağlamı yazılandan ayrı düsünmek, yapılacak olan degerlendirmeleri ve yorumları kısırlaştırır. kısaca: cadı senin babandır!*)
devamını gör...
yanlış anlaşılan sözdür...

şöyle okunmalı:

erkeğin okumuşu "kadı", "kadı"nın okumuşu cadı olur...

no panic...
devamını gör...
bizim oralarda sarışının okumuşu kadı esmerin okumuşunun tadı olur şeklinde söylenen söz. işte bunlar hep kültür.
devamını gör...
şöyle bir gerçek var, kadın duygularını işin içine karıştırmadığı müddetçe erkekten daha akıllıdır, daha farklı açıdan düşünür ve mantıklı kararlar alabilir. ama bu kadını itici hale getirir, yanlızlaşır ve cadı yaftası yiyebilir. orta karar da ilerlemesi imkansızdır kadının, ya gaddar olacak, ya da şefkatli ortası zordur yani. ama ikisini de aynı anda götürebilenlerde vardır, nadirdir. erkeğe gelince, ona zaten tüm kapılar ardına kadar açık olduğundan rahattır.
devamını gör...
(bkz: atalarımız diyorsa doğrudur)

kadınlar bir hükmetme noktasına geldiklerinde hemen başkalaşım geçirirler. bunu topluluk halinde de yaparlar bireysel olarakta. mesela bir sınıfta bir kız var ve diğerleri erkekse erkeklerin davranışları pozitif yönde değişir fakat bir erkek ve diğerleri kız ise kızların davranışları karşısında erkek ağır psikolojik tramvalar geçirebilir. sınıflarda kız popülasyonunun erkeklere göre çok olduğu ortamlarda da bu rahatlıkla görülebilir.

kadınlar; bir makam veya çoğunluğa hükmetme görevi verildiğinde hemen erkekleşme başkalaşımı geçirirler. bu başkalaşım 10 erkek gücündedir. aslında bu tepki ortamı yönetememe korkusunun bir tezahürüdür. o topluluğa işkenceye dönüşen bu davranışsal değişim neticesinde bu yönetim altında erkek-kadın farketmez herkesi bezdirir. kadınlar kadın olsunlar yönetirken lütfen.

(bkz: bayan ingilizce öğretmenlerinin aksi olması) --> bu başka birşey..!
devamını gör...
bunu bir hikaye ile pekiştirmek gerekir, ancak cadı olması biçimi ile değil, sadece karşı cins tarafından durumu en iyi şekilde lehine çevirmesi açısından ele alabiliriz.
hikaye şöyle;

bir kadın, haftasonu tatili için kocasıyla birlikte göl kenarındaki evine gider. kocası yol yorgunluğunu atmak için uyuyacağını söyler; kadın da balıkçı tekneleriyle göle açılıp kitap okuyacağını. devriye gezen güvenlik görevlisi bota yanaşır ve av yasağı olan bir dönemde balık avına çıktığı için tekneye el koyacağını ve kadını gözaltına alacağını söyler. kadın da avlanmadığını, sadece kitap okuduğunu söyler. bunun üzerine güvenlik görevlisi, ‘avlanmıyor olabilirsiniz ama gerekli bütün donanıma sahipsiniz; dolayısıyla teknenize el koyup sizi de gözaltına alacağım.’ der. olanlara şaşıran ve kızan kadın, ‘böyle bir şey yaparsanız, ben de bana cinsel saldırıda bulunduğunuzu söylerim.’ ‘ne münasebet hanımefendi! size 5 metreden fazla yaklaşmadım bile!’ der adam. kadın da noktayı koyar: ‘olabilir ama gerekli bütün donanıma sahipsiniz.’.”
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar