1-başörtülü olması lazım.
2-beş vakit namaz kılması lazım.islamı bilen ve yaşamaya çalışan biri olmalı.
3-nazik biri olacak.tatlı dilli olacak.terbiyeli konuşmasını bilecek.karşısındaki kişi hatalıysa onu münasip bir dille dile getirecek.konuşurken karşısındakinin kalbini kırmayacak.bildiğiniz gibi evlilikte karşılıklı sevgi saygı çok önemlidir.
4-en az lise mezunu olacak. ama liseyi dışarıdan bitirmiş olmayacak.örgün eğitimle liseyi okumuş olacak.yani lise, önlisans veya lisans mezunu olacak.
5-eşimin çalışmasını istemem.eğer öğretmense çalışabilir, ama çalışmasa yine çok çok daha iyi olur.
6-kürt olmayacak.
7-annesi, ablası, kız kardeşi çarşaflı olmayacak.
8-şişman olmayacak.
9-güzel olacak.
10-beyaz tenli veya buğday tenli olacak.esmer tenli olmayacak.
11-annesi, babası boşanmış olmayacak.çünkü kız çocukları hassas olur, bundan çok olumsuz etkilenirler.
12-sigara içmeyecek.ben sigara içmem.
13-ben kahvehaneye gitmem.
14-oturduğumuz sokakta yeni bir apartman yapıldı.babam oradan üç oda,bir salon dubleks bir daire aldı.ben ailenin tek çocuğuyum.evlenince bu dairede oturmak istiyorum. ve bunda çok kararlıyım.
15-ben babamı ve annemi çok seven biriyim.evleneceğim kızın babama ve anneme saygı göstermesini isterim.evleneceğim kız babamı, annemi üzmemeli
16-ben 1981 doğumluyum.yani 31 yaşımdayım. 31 yaşından büyük olmayacak.en az 20 en fazla 31 yaşında olacak. en ideali 25 yaş ve civarında olması.
17-mülayim, uyumlu, geçimli biri olacak. asabi, sinirli biri olmayacak.
18-bekar olacak, dul olmayacak.
19-mesela babası alkolik biri olmayacak.
20- cemaat mensubu olabilir de olmayabilir de. ama eğer cemaat mensubuysa cemaatine girmem konusunda baskı yapmayacak.
21-benim boyum 1,73 cm.benden uzun olmayacak.
22-istanbul ilinde oturacak.istanbul dışında oturan biriyle görüşmem çok zor olur.
23-evden sabahleyin beni güler yüzle uğurlayıp akşam güler yüzle karşılayacak biri olmalı.
24-ev işlerine yabancı olmayacak, evi evirip çevirebilecek.
25-parayı har vurup harman savurmayacak, parayı yerinde harcayacak.müsrif olmayacak.

bir delikanlı evleneceği hatunda aradığı 25 niteliği üşenmemiş yazmış.**ilk bakışta belki masum gibi durabilir ancak madde madde incelediğimiz vakit delikanlının haleti ruhiyesinin çok da yerinde olmadığını görebiliriz.sordum;

*hacı dedim iyi güzel kafandan geçenleri dökmüşsün,kendince haklı gerekçelerin de olabilir,istediğin gibi düşünmekte de özgürsün.ya gerçekten burada yazdığın gibi birini bulabileceğini düşünüyor musun? * *

-e yani tabiî kimse dört dörtlük değildir.ama ideal gazdiye bir şey vardır formülleri vardır.baksan öyle bir gaz yoktur.bu listede yazılanları da öyle düşün.böyle bir liste vardır ancak bunun hepsini kabul edecek bir hatun yoktur.bir orta yol bulunur elbet.

şaştım kaldım,sustum bir şey demedim aslında demek istedim ama diyemedim. boşa koydum dolmadı doluya koydum almadı.ibret vesikası olsun sevgili yazar arkadaşlarıma dedim sizlerle paylaştım.**

kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan dedim ve yine sustum.

devamını gör...
mevzuyu gören sanayici osman abi "böyle gadın mı var lan !" feryatları içerisinde ellerini mengeneye sıkıştırıp bileklerini matkap ile deldi. canına kıydı adam. son sözü "biz çok yanlış gelmişiz." oldu.
devamını gör...
kişiye göre değişiklik gösteren özellikler.okurken çok eğlendim valla insanın ne istediğini bilmesi de güzel tabi.
devamını gör...
ezilecek bir durumu olmayan listedir.

bunların geneli klasik her mutaassıp genç erkeğin kadında aradığı özelliklerdir. ama böyle liste yazacak kadar sakil duruma düşmemek için iç dünyalarında muhasebeyi yaparlar.

iki yüzlülüğe gerek yok. evlilik çağında ve hayatında tutkuyla aşk duyduğu kadın olmayan bir erkeğin kafası buna benzer çalışır. abartmayalım.
devamını gör...
1-25) nefes alacak.

bu nedir kardeşim derler adama, sipariş verir gibi. gidip kızın babasına soracak mıyız;

-amca ben bir kız sipariş vermiştim ne oldu?
+hepsi tamam bir istanbul' a taşınma işi kaldı, nakliye firmasıyla anlaştık, en geç haftaya hallediyoruz onu da. söz verdiğimiz gibi. gücümüz güveniniz.
devamını gör...
bir insan kendini sevdirmek istediği insana aslında olduğundan daha sevimli görünmeye çalışıyorsa aşk gibi etkilenme gibi gayet insani nedenlerle, o zaman biz muhatabımıza aslında göründüğü kişi olup olmadığı noktasında ne derece güven duyabiliriz. bu perspektifte tanımak ve güvenmek mevhumunu amiyane tabirle kervan yolda tamamlanır mizanseniyle ele almak daha makul geliyor. zira birini seviyorsanız rahip çocuğun neoya dediği gibi kaşığı eğmeye çalışmazsınız.
devamını gör...
kürt olmayacak kriterine takıldım ben. terbiyesiz adam insanları niye ötekileştiriyorsun türk kürt diye...

bir abim bu konularla ilgili sen süt olursan kaymağında süt olur sen çamur olursan kaymağında çamur olur demişti.

kafan güzelmiş canım güle güle kullan.
devamını gör...
yok artık dedim adam sanki şirket evliliği yapıyor.maddeleri sıralamış da sıralamış.bak hanım eğer yarın öbür gün buradaki maddelere ters düşecek bir hareketini görürsem feshederim bu evliliği.*

(bkz: evlilik sözleşmesi) isteme ihtimali de çokk yüksektir.
devamını gör...
25 tane en onemli nitelik olamayacagi icin basarisiz bir deneme olmus. hem 25 tane seyi kontrol edemezsin. hadi ettin bi 26 nci sey cikar felegini sasirtir. ancak ben de siparisi verdim bekliyorum. uretim surecinde su anda. 2 parca eksikmis onlari bekliyolar. onlar japonyadaki tsunami felaketi nedeniyle yikilan fabrikada uretilen mallar oldugu icin stoklar tukenmis. dolayisiyla siranin gelmesini bekleyecegiz.
devamını gör...
ancak ve sadece, ne istediğini bilenlerin belirleyebilekleridir.
kriterlerin * mantıksal boyutuna girmeyeceğim, yeterli değildir. 25 bence az. bir insan, kalan ömrünü geçirmeyi düşündüğü insanı seçerken, seçiyorsa yani, 25 ten daha fazla madde çıkarmalıdır. aşk gözünü kör etmezse, tabi ki maddeleyecek ve bunlara göre düşünecektir. mantık evliliği diyorlar adına da, bi mantı evliliği değil.
samimiyetle maddelerin içlerini doldurursa, daha da mutlu olur. maddeler sanki 25'e tamamlanmak için biraz sığ kalmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar