erkekler nadiren mutfağa girerler. bazen zorunluluktan bazen de içlerine düşen şevkten kaynaklı... Allah var en ince detayına kadar da uğraşırlar, özene bezene hazırlarlar. yaptıktan sonra da muhakkak överler. överler ama öyle böyle değil.

"of of of! bak bakalım hayatında böyle menemen yedin mi?"

menemen lan bu. en fazla ne kadar lezzet katmış olabilirsin?
devamını gör...
ailede farklıdır bu durum. bu konuda peder beyi yerlere göklere sığdıramayız. özellikle tandır kebabı ve mangalda efsanedir. tandır ateşinde balık buğulama ve mangalda deniz tuzu ile yaptığı balık favorimdir. ramazanlarda aile yemekleri ondan sorulur. menemende ne imiş.
devamını gör...
bir kadının bunu anlaması ancak şöyle mümkün olabilir,

"dekupaj testere ile önceden çizdiğin yeri düzgünce kesiyorsun. kestiğin yeri zımpara ile düzeltirken bir yandan da verniğini hazırlıyorsun. 12 saat arayla 2 kat vernik vurduktan sonra kesilen parça çocuklar için hobi masası tablası olmak için hazır."

ne zaman ki buna benzer bir cümle kurabilirse hanım arkadaşlar, o zaman oturur yaptığımız yemeği göklere çıkarmanın lüzumsuzluğu hakkında konuşuruz. o zaman dek, hasta la vista!
devamını gör...
ilk başlarda normal olan, hatta olması gereken bir durum.
lakin bir yerden sonra sıradan bir hale geliyor, sakın övgülere kanmayın.
yapacaksanız da bazen iyi bazen kötü yapın ki tam güvenemesinler size.
sonra iftara misafir gelecek şu yemeği yapalım, sen iyi yapıyorsun hadi sen yap türünden bir şeyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
devamını gör...
müsebbini cinsi latiflerdir. her canlı yemek yapabilme kabiliyetine sahiptir. erkek mutfağa girip yemek yapınca, cinsi latif "oooo aman da kimler yemek yapmış" tepkileriyle gidin orada burada "kociş de yemek yapmış, nyam nyam, acıktım" diye paylaşırsan, yumurta kırınca bile içli köfte yaptım sanar erkek.

devamını gör...
bir çok davranışları gibi bu da çocukluklarına verilir kadınların gozunde, ses çıkarılmaz.

he gülüm he cınım ouvv mıkteşem olmuş derken içte kopan 'sebil etmiş caanım eti yhaa' lar bastırılır.

sebebi pedagoji.

insan zımbırtısı pille motorla değil fekat takdir ile çalışmakta.
bugun mutfaktan soğutup kaçırırsan yarın muhtaç oldugunda herifin ocak başına geçmeyecek.*
bunu gorebilen kadın, yiyeceği bir tabak menemeni iki gun de konuşsa
eşine cok gormez, bilakis teşvik edici yaklaşır. uzun mesafeli bakar olaya.

ona arada sırada kucuk zaferler ve şımarıklıklar bağışla.*
devamını gör...
yalan yok ben zaten erkeklerin çocuk doğurmak dışında kadınlardan her konuda iyi olduklarını düşünüyorum. aman kafaya koymaya görsünler. mesela gazla çalışmada da çok iyidirler. o iddialaşmanın ucunu yemek yaparsın yapamazsına bir getir bak neler oluyor. adam anında mükellef bir sofra hazırlayıp masaya davet ediverir şaşar kalırsın. sözüm o göklere çıkarmakta haklılar zira ayda yılda bir yaptıkları için ve kadının önüne nadiren hazır yemek konulduğundan o yemekten eşsiz bir tat alınacaktır.
devamını gör...
gereksizdir...

tüm dünyada görülmektedir ki erkekler aşçı olursa hanımlardan daha iyi olur...

inanmayan yaşadığı şehirdeki en lüks otel ve restoran mutfaklarına bakdın ve kadın erkek oranını gözleriyle görsün...

yani erkek zaten daha iyi yapar ki neden göklere çıkartma gereği duysun olsa olsa o görgüsüzlük olur...
devamını gör...
-peh peh peh... makarnano spagetto... dünyanin en özel makarnasi sinyora. sicilyali mafya babalari de bu makarnayi yiyorlar.

+ya aşkım abartma Allah aşkına. alt tarafı makarna.

-sizi esefle kiniyorum sinyora. makarna değil, makarnano spagetto.

+ulan 20 yıl yemek yaptım, bir gün olsun yaptığım yemeği övmedim. sen bir makarnayı göklere çıkardın.

-hala makarna diyor ya cahil kadin.
devamını gör...
güzel yapılmışsa haklılık payı olan eylemdir.
abimden biliyorum, yapamadığı bir tek içli köfte var. bir de sarmaları kalın yaptığından yakınıyor(du). lisans üstü eğitim bazen erkeklerde ek becerilerin eklenmesini sağlıyor sanırım. adam evlendi, karısı içerde oturuyor bizimki helva yapıyor. kabak tatlısı yapmak için inşaat malzemesi satan yerlerden sönmemiş kireç temin ediyor cidden numunelik özellikleri var.
bir de ek bir tanım yapalım: kıymetli karşı cins bireylerin yaptıkları yemeği, isa’nın son akşam yemeği tablosu hükmünde gördüklerinden mütevellit gerçekleştirdikleri semaya yükseltme eylemi.
devamını gör...
övgü bulaşıcı bir durum olduğu için kendi övgüsünün insanları yemeği övmeleri noktasında harekete geçireceğini umut ediyordur.

morali bozuk olduğu zaman yemek yaparak rahatlamaya çalışan bir erkek, yaptığı yemeği birlikte yediği birileri olduğunda onlardan övgü gelince moralini yükseltir.

basitçe narsist de olabilir.
devamını gör...
çünkü erkek yemek yapıyorsa bu nadirattandır ve özenerek yapar, genlerinde bulunan yemek yapma yeteneğini de(aşçılıkta erkeklerin daha iyi olması) sezgileri olarak yemeğe katar, ayrıca sevgisini ve hevesini de katar. yapılan arkeolojik kazılarda hayvanları parçalama ve yemeklik hale getirme işinin erkeğe ait olduğu, çünkü bunu becerecek aletleri kullanmanın daha fazla güç gerektirdiği kanıtlanmıştır. ateşin olmadığı çağlarda kadınların bunu bahane ederek yemek pişirmediği, erkeklerin parçalayıcı gücü ile bu işlerin döndüğüne yönelik mağara duvar resimlerinden geniş anlamlar çıkaran arkeologlar da vardır. bir kadın mezarında bulunan otlar kadınların ot topladığı ve o otları da zayıflamak için kullandıklarını ispatlamıştır.
devamını gör...
- ya aşkım koysana şu yemeği masaya. ne kaldırıyorsun göğe doğru. bişey mi anlatmaya çalışıyosun.
+ nejla, yemesek mi?
- yanın da mı yatacaz aşkım. dört saattir mutfaktasın zaten. koy artık şu menemeni masaya. kolun da mı ağrımadı be adam.
+ dur yemeden bi resmini çekelim bari.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar