erken uyanmak

güzel bir şeydir aslında, tabii erken uyunduğu takdirde.

gecenin karanlığı ve sessizliği insanı kendine çekince uykusuz bırakıyor adamı. halbuki sabahın erken saatleri de güzel bir sessizlikle karşılıyor bizi. tabi arada büyük bir ışık farklılığı var.

mecbur olunduğu için uyanmak ve keyfini sürmek için uyanmak da sevip sevmemek için iki ayrı sebeptir erken uyanma konusunda.
devamını gör...
yazar arkadaşa katılıyorum. atalarımızdan miras kalan bir özelliğimiz, adaptasyon. vahşi doğa da zayıf bir tür olarak adaptasyon kabiliyetimiz sayesinde bu günlere kadar geldik. erken kalkmak da böyle bir şey. zorunluluk gereği başlarsın ve alışırsın. zorunluluğun yoksa tamamen biyolojik saatine ve keyfine göre değişen bir durum.
devamını gör...
bu saatte oluyorsa kötüdür. gün içerisinde bakmaya yemeyen projeye şu saatte sırf yapacak iş yok diye bakıyorum yani, ruh sağlığıma ve zihin sağlığıma dikkat etmiyorum.
devamını gör...
çocuklara yapacağın kitap tahlili için çalışmaya erkenden başlamaktır. tertemiz zihinlerde, saf yüreklerde unutulmayacak güzellikte bir iz, anı bırakabilir miyim endişesini taşımaktır.

sabahın ilk ışıkları muvaffakiyet için umuttur...
devamını gör...
sabah serinliği ve günün en sessiz anlarının yalnızlığını geçmeyen arabalar için yanan trafik lambalarının ışıkları altında hissedebilmek için yapılması gerekendir. bir diğer yolu da uyumamak tabi ama tüm gün boyu biriken düşüncelerin yoğunluğu yeni uyanmışlığın saflığını baskılıyor.
sadece şehirde değil kırsalda da çok sessizdir gün doğumu ve her sabah ayrı iç gıcıklanmaları yaşatır. en azından bana.
devamını gör...
sabah erken kalkmaya erinmeyeceksen ileriki yıllarda geriye dönüp baktığında hayatında pişmanlık duymanı sebep olacak eylemdir.
şahsi görüşümdür, uyumaya fazla vakit ayırmak daracık ömür için yapılacak en büyük israflardandır.
devamını gör...
hayatta asla vazgeçmemeyi düşündüğüm iki şeyden biridir. sabahın bereketi, enerjisi, o mis gibi havaya başka türlü sahip olmak mümkün mü? değerini bilene koskoca bir nimet.
devamını gör...
hiçbir zaman barışamadığım olay. sevmiyorum, sevmeyeceğim. ara ara aklıma geliyor lisenin son yılı haftanın 7 günü sabah 6.30'da uyandığım bir düzenim vardı. ağlaya ağlaya kalkardım resmen. ancak şöyle saçma bir şey yapıyordum. şimdiki aklım olsa 9'da yatar uyurum 1'e 2'ye kadar otururdum her gece. dersler yeterince tüketmiyormuş gibi beni bir de uykusuzluğu eklerdim listeye. geceleri seviyorum erken uyuyamam bla bla. tahammül edemiyorum bazen uyanık kalmaya.
devamını gör...
8’de start veriyorsa okulunuz/işiniz, daha enerjik olabilmek adına 1-2 saat öncesinde uyanmalısınız ki metabolizmanız sizi dinç hale getirsin.

bu biraz dünyalık gayem. bunun yanında erken uyanma motivasyonumu aslen peygamberim rasul aleyhisselam’ın duasından alırım ben: “allah’ım! sabahın erken saatlerini ümmetime bereketli kıl!”

bu duayı ilk okuduğumdan beri sırf bu duadan nasibime düşen berekete sahip olabilmek adına erkenden başlarım güne. hem rabbimiz geceyi bize dinlenme vakti kılmadı mı?
devamını gör...
gerceklestiren bunyeler icin uzun bir gun gecireceklerine isarettir.

ugruna yapilabilecek tum guzellemeleri bir kenara birakirsam: yetistiremeyecek sekilde cok isleri olmayan insan icin bir de istemdisi gerceklesiyorsa, gercekten sadece uzun bir gun habercisidir. * *

bu kadar sey yazip hicbir sey anlatamamak da ancak bu durumda hasil olur zaten. *
devamını gör...
uyandıktan sonra tekrar uyuyamayan bünyeler için bir kat daha zor uyanma. hafta içi olduğunda hafta sonunu kovalarsın birkaç saat daha fazla uyuyup vücudu dinlendirmek adına, hafta sonu olur illa bir şey çıkar ve o özlemini duyduğun dinlenme işlemini bir türlü gerçekleştiremezsin. hafta içi zulüm olan dinlenme, uyanma alışkanlığı yüzünden hafta sonu da devam eder. tekrar uyumak istersin bu ise hiç mümkün değildir, aradan birkaç saat geçtikten sonra yapılan denemeler, yine birkaç saat geçecek yatak dönmelerinden sonra kısmette varsa biraz daha uyuyarak telafi edilir.
devamını gör...
günü verimli geçirmek adına gereklidir.
eskiden yapardım. mesela üni'ye hazırlanırken sabah erkenden kalkardım, oralet - bisküvi ile ilk kahvaltımı ederdim, oyun oynardım, ders çalışırdım, oyun oynardım, soru çözerdim. ev ahalisi yeni kalkardı. kahvaltı yapardım, oyun oynardım soru çözerdim..
sonuç olarak o dönem baya oyun oynamama rağmen planlı ve programlı bir şekilde çok iyi ders çalışırdım.

erken kalkmak insana zindelik veriyor.
geç kalktığında üzerindeki uyuşukluğu atana kadar akşam oluyor
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar