erkliği yıkıp yerine brokoli ekmek

az önce gördüğüm 8 mart pankartında yazılan bir ifade. buna göre erkliği kökünden söküp yerine brokoli dikeceklermiş. öncelikle sağlıklı bir ekim seçimi yaptıkları için kendilerini tebrik ediyorum. ama erkliği de ortadan kaldırmak, ne bileyim bundan biraz canım sıkıldı. erklik, güçtür dayanaktır yaw bu kadar da önyargılı olmayın. her insan türünün iyisi kötüsü var. biz şimdi gadınların kökünü kurutup yerine sarımsak dikecez desek hoşunuza gider miydi? sarımsak dedim bak, antibiyotik gibisiniz iltifatı yaptım çaktırmadan. centilmenliği görüyorsunuz değil mi? brokoli imiş, hah...
devamını gör...
dünyayı haşlanmış tuzsuz perhiz yemeği kadar tatsız kılacak eylem.
Allah'tan pankartta yazıyor da sadece harcanan kağıda acıyıp geçiyoruz. erkekleri dünyadan alalım da dev bir işte benim stilim yarışması arenasına dönüşsün hayat değil mi? yemezler! etmeyin eylemeyin iki tane vicdan nasipsizini eleştirmek için bu kadar pervasızlaşmanın manası yok.
devamını gör...
erklik dile işlemiş, bilinç dışını egemenliği altına almıştır. erkliği yıkıp yerine brokoli ekseniz bile, yüzyıllardır süregelen eril dili kısa sürede ortadan kaldıramazsınız. bundan dolayı işe yaramayan girişimler olarak kalır böyle şeyler. toplumsal bilinci kazandırmadan, bir şeyleri kendi kendinize yıkar-kurarsınız yalnızca.
devamını gör...
güce dayanan, eşitsiz, dengesiz, hakkaniyetsiz erkin egemenliğini dayattığı ilişkiden şikayet ediliyor.... içinde zor olan, zorbalık olan, sevgiyle ve gönüllülükle, iştahla yürümeyen; taraflardan birinin ezildiği diğerinin ezdiği bir ilişkiden bahsediliyor. bu tür bir ilişkiden memnun olan kaç insan var, memnun olmayıp ses çıkarabilen kaç insan var? bir al gülüm ver gülüm durumu yoksa, ezilen menfaati icabı
buna katlanmıyorsa ve sesini çıkaracak gücü, dayanağı bulamıyorsa çok yazık oluyor...

bu tür bir erk dayatmasını biz sadece kadın erkek ilişkisinde değil, patron/ çalışan, öğretmen/ öğrenci, yöneten/ yönetilen, abla/kardeş vs. ilişkisinde de görüyoruz... buna, en hafifinden en şiddetlisine kadar çok yaygın olarak her kesimde, her platformda rastlamak mümkün.

bir farkındalık yaratmak bakımından içinde mizah olan hiç de fena bir slogan gelmedi bu bana...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar