ertelemek

tembelliğin en bariz alametlerindendir. hep bir şeyleri sonraya bırakma halidir. akabinde, yaşanmamışlıklar üzerinden dem verip, elem duyma ile neticelenen fiildir.
devamını gör...
bir şeyin bir tarihe sahip olması için ertelenmesi gerekir.. işte zamanın önemi de burada ortaya çıkar. ve hegel uzaktan bağırır: "akıl ertelendikçe diyalektik bir karakter kazanır." geç kalmak diye bir şey yok yani!
devamını gör...
rasulullah aleyhisselam'ın cevamiu'l-kelim olduğunu bir kez daha gözler önüne seren veciz (هلك المسوفون) hadisinin ifade ettiğine göre helak sebebidir.
devamını gör...
--- alıntı ---

hangi yaşta olursak olalım ertelemek daha keyifli ve daha “cool”; yapmak ise her zaman sıkıcıdır. “karıncaların” özenilecek bir tarafı yoktur. genç kızlar bile çok çalışanları değil onları eğlendiren “ağustos böceklerini” tercih ederler.

--- alıntı ---
devamını gör...
çağın hastalığı.
belki yüzyıllardır var fakat şimdi hızlı teknoloji çağında daha farkedilir olan,hayati kayıplara neden olan sonralamak.
her geçen saniye yenilikler hayatımıza girerken yapılacakları sonralamak yaşam kalitemizi olumsuz etkiliyor ve enerjimizi düşürüyor.gündelik hayatın keyfine varamadan olumsuz duyguların içine kendi kendimizi hapsetmemize neden olan kendi ellerimizle kendimize verdiğimiz zararın masum adı.

gerçekten önemli ve yaşamsal işlerle uğraşmaktan alıkoyan erteleme;
kişinin kariyerini yıkabilecek,mutluluğunu bozacak ve hatta hayatını kısaltacak, her alanda başarıyı önleyen,gizli gizli zarar veren bir alışkanlıktır.
işlerimizi verimli bir şekilde yapabilmemiz için fiziksel ve zihinsel olarak zinde olmalıyız. bu da ancak düzenli bir çalışma ile olur. kendini gereğinden fazla işe adayan
insanların, ailesine, spora, gezmeye ve diğer sosyal faaliyetlere ayıracak zamanları yoktur. ertelemek plansızlık ile kardeştir,disiplin kusurudur.acelecilikle evlidir ,verimsizlik doğururlar.
zamanında,yeterince, vakitlice ise tek tedavisidir.
başlanan iş biter,yavaş yol almak eylemsizlikten iyidir.
devamını gör...
mükemmeliyetçilikten de oluyor. en iyisini yapmak için çok ve verimli zaman, çok enerji, uygun ortam falan lazım. şu vakit bu vakit olmaz diyerekten, yaptıklarını yeterince beğenmeyerekten ertele Allah ertele... bölesine denk gelince acık şefkat falan gösterin...adamın hayatı zor demektir akışına bırakmakta sıkıntı var. halbuki mükemmele ulaşmak için acemice ve yetersiz de olsa bir şeyde devamlılık gösterecek sabır elzem. neyse aramızda böyleleri varsa kulağına küpe. *
devamını gör...
geçmiş ve geleceğe birer nokta koyalım. evet şimdi o gelecekteki noktayı bir sonraki geleceğe kaydiralim. ışte bu. erteleme ikinci noktayı kaydırma işlemidir. bir öteleme değildir.* tarih sürekli yenilenir.
lakin ben buraya bunu anlatmaya gelmedim.
bir işi erteleyebilirsin bir insanı da erteleyebilirsin. ışe tekrar dönebilirsin insana da tekrar dönmek mümkün ama aynı insan olmayabiliyor artık . hayat çok zaman alan bir şey kardeşlerim. hay varlık !
devamını gör...
işlerin birikerek altından kalkılamayacak bir hale girmesine neden olan illet. mesnevi'de bu konu hakkında şu yazmaktadır.

"adamın biri yol kenarına diken ekmiş. önceleri zararsız gibi görünen bu dikenler, zamanla gelip geçenleri rahatsız etmeye başlayınca, şikayetler çoğalmış. fakat, adam bu şikayetleri duymamazlıktan gelmiş. derken, Allah teala’nın bir veli kulu gelip adama dikenleri sökmesini söylemiş. adam da: 'bir hayli gün var babacığım. bugün olmazsa yarın; bir gün mutlaka o dikenleri sökeceğim.' demiş. bunun üzerine Allah dostu, adama şöyle demiş: 'hep yarın diyerek bu işi erteliyorsun. fakat, bil ki günler geçtikçe o dikenler büyüyüp güçleniyor, sense güç kaybediyorsun. dikenler gençleşiyor, sense giderek ihtiyarlıyorsun...'"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar