esad dan sınıra 3 pkk kampı tahsisi

bir savaş hazırlığıdır. suriye pkk kartını devreye soktu ve pkk üzerinden savaş hazırlığı da yapıyor.

pkk nın esad a yardım için bin militan gönderdiği iddiası nın artık gerçek olduğu ortaya çıktı. sürecin devamında esad türkiye sınırında acil bir şekilde pkk kamparı kurdu. suriye ayaklanmasının patlak vermesiyle zaten ok yaydan çıkmıştı.

hatırlatalım, arap baharı denen hareketlenmeler başladığında ve paralelinde pkk'nın türkiye üzerinde en şiddetli saldırıları olduğu zaman diliminde iran acil olarak pjak'a sert karşılık vermiş bu minvalde murat karayılan'ın yakalandığı iddia edilmişti. haber yalanlandı. anlaşıldığı kadar iran pkk-pjak'ı kontrol altına almış ve kendisine karşı kullanılma ihtimalinden bu şekilde kurtulmuştu. geriye türkiye kalıyordu. iran'ın bu ivedi hamlesi şimdi yerli yerine oturuyor. sıranın suriyeye geleceği zaten tahmin ediliyordu. mahir esad öncülüğünde pkk'lı mustafa karasu ile yapılan toplantılarda bazı kararlar alınmış ve şimdi bunlar uygulanmaya başlanmıştır. demek ki bu kararların en önemlisi de batılı konseptin düşündüğü türkiye sınırındaki bölgede pkk kampları kurarak bu tampon bölge oluşturma ihtimali zayıflatılacak. batılı konseptin düşündüğü sınır bölgesinde hava sahasını kapatarak bir tampon bölge oluşturmak ve burada muhaliflere yer açmak. bu şekilde libyada olduğu gibi muhalifler desteklenecek, ellerine silahlar verilecek ve esad rejimi içeriden sıkıştırılacaktır. bu hamleye karşı esad rejimi pkk kartını bu amaçla kullanıyor. ead'ın bu hamlesinin yeterli olup olmayacağını daha sonradan anlayacağız.

--- alıntı ---
babasının yolunda ilerleyen beşar esad, 13 yıl aradan sonra suriye'nin kapılarını yeniden pkk'ya açtı. türkiye ile son dönemlerde ilişkileri koparan suriye yönetimi sadece kapıları açmakla kalmadı, pkk'lı militanların eğitimleri için de 3 kamp yeri tahsis etti.

kamplar; hatay, kilis, afrin üçgenindeki bölgede oluşturuldu. türkiye'ye birkaç kilometre uzaklıkta kurulan kamplarda her türlü eğitim veriliyor. suriye-türkiye sınırındaki bölgenin mayından arındırılmış olmasını fırsat bilen örgüt, kış mevsimi ile birlikte irak üzerinden türkiye'ye sızmak yerine, güvenlik açısından zaafiyetin yoğun olduğu suriye'yi tercih ediyor.

türkiye ile gerilen ilişkilerden sonra pkk kozunu oynayan esad, hem içerideki kürtlere sempatik görünmek hatta onları zapt etmek hem de türkiye'nin suriye'ye yönelik baskılarına karşı gözdağı vermek maksadıyla nisan ayında pkk ile görüşmelere başlamıştı. pkk'nın şahin kanadından mustafa karasu'yu ülkesine davet ederek görüşmeler yapan baas yöneticileri ile karasu arasında 13 yıl aradan sonra yeniden pkk kampları kurulması konusunda çalışmalar olduğu istihbarat raporlarına da yansımıştı.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
manşet http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
sınıra garip tahkimat, kampların dili.

evet, 0 problem ve one minute çıkışlarının orta doğuda yeni rüzgarlara yol açacağı belliydi. türkiyenin orta doğuda hissedilir olması, west side rejisinin, rejisör yamaklarının uykularını kaçırıyordu. krizden etekleri tutuşmuş, fazla müdahilde olamıyorlar.
siyah bahar senaryoları, elbette sadece mizansen değildi, ama çok uygun vasattı. tıpkı 11 eylül kurnazlığı ile, bahar rüzgarlarına beste yazdılar. libya da sıkıştırır gibi oldular türkiyeyi, ama meselenin birleşmiş milletler ve nato gücüne havale meselesinde takındığı akıllı tavırla, libya da tuzağa çekemediler. hele mısır da hiç.
suriye, iranla münasebeti bağlamında önemliydi. zira bölgede görünür hedef iran, içten geçen hedef türkiye. şimdi suriyeye karşı esaslı plan, hem 0 münasebet meselesini çözecek ve hem de suriye peşinden türkiye apaçık hasımlaştırılacak. plan bu. suriyede uzun yıllara dayanan didiş körüklendi, iç savaş arifesi. bu hamle tuttu, yani suriye türkiye arası bozuldu. kışkırtma, hadi gir suriyeye. türkiye tedbirli ve akıllı, neyse ki. yaptırım kartını güzel oynadı.
şimdi arena sessiz. yani batı doğrudan müdahale edemiyor, istiyor ki türkiye girsin, sonra vay efendim bu tecavüzdür, türkiyeyi artık hizalayalım. bu olmayınca son çare, servis oyunlarının en bayatı, en berbatı sahnede. suriye de pkk kampları, eski bekaa masalı. artık o derece bunalmışlar ki, siyasette kullanılan bir el aynen bir daha kullanılmaz, gaflet acayip.
türkiye şansını, evet zorluyor. ama her devlet fırsatları değerlendirir. ikinci ve yine komik hamle, uluslararası derecelendirme kuruluşları eliyle, türkiyeyi içten huzursuzlaştırma. buna kendi ekonomistleri bile gülüyor, kıymetli taraflarından. hadi hayırlısı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar