eşcinsellik

dünya sağŸlık örgütüne göre hastalık olmayan, ibrahimi dinlerce günah sayılan birçok dinde kutsanan veya normal görülen cinsel yönelim.
eşŸcinseller genelde toplumda kabul görmediklerinden çoğŸunun gözleri toplumsal ahlak kurallarının iki yüzlülüğŸüne karşŸı açıktır, bunlardan sıyrılmışŸlardır.
devamını gör...
bu durumu kutsal yada normal sayan dinlere örnek olarak; kızılderili inanışları (yaklaşık 150 kabilede biseksüellik kutsal kabul edilir) antik yunan dini (bu aslında ataerkillikten olan bir durumdur, kadınların eşcinselliği olumlanmaz aynı şekilde), bazı marjinal budist sektlerinde kutsal bir çok budist sektinde ise normal kabul edilir ancak bu durum cinselliği değil aşkı tarif eder budizmde. 14.(?) dalai lama bu konuda bir açıklama yapmış ve aslında anal oral ve manuel seksin artık budizm açısından kesin bir yanlışlığa sahip olmadığınıda eklemiştir.
ayrıca 2. dünya savaşında savaşmış bir askerin mezar taşında şu yazar:

"iki adamı öldürdüm ve bana bir madalya verdiler
bir adamı sevdim ve beni ordudan attılar"
devamını gör...
iranda asıyorlar. bizde hiç bir zaman yasaklanmamış, osmanlıda bile bununla ilgili benim bildiğim olumsuz bir örnek yok. artı bizde eşcinsel olduğu için dışlanan kişi pek yoktur. zeki müren mesela hala türkçeyi en iyi kullanan kişi olarak bilinir. keza oray eğin bir gazetede yazılar neşrediyor, kimse de laf ettiği yok cinsel kimliğine. sanırım tepki daha çok travestilere. hatta huysuz virjin nam şahıs bile tvde program yaptı uzun süre, kimileri çok beğenerek izliyordu.
ama yahudilik, hristiyanlık ve islamda yasaklanmış bir durum, çünkü neslin devamı ve aile kurumunun korunması bunu gerektirir. velevki bir maslahata dayanmasın kuran'da yasaklanmış bir eğilimdir. bunun tedavisinin olmadığı söyleniyor. o zaman bu kişilerin imtihanı da bu noktada olacak demekki.
devamını gör...
en samimi arkadasimlarimdan iki tanesinin durumu. saygi gösteriyorum. bir tanesi simdilik* bazen kizlarada takiliyor. 7 ay gecmesine ragmen, baski yapmadan, yavas yavas kanina girmeye caliyorum ikisininde. bahsediyorum arada bir, aile yasaminin önemini, kadinin önemini, artiyi ve eksiyi, ama ne ala. bir tanesi halen diretiyor, yada ben öyle hissediyorum.
devamını gör...
eşcinsellerin ayrıma uğramadıklarını iddia etmek anlaşılmazdır. taksimde sevgilisini öpemez bir eşcinsel kolay kolay, ya da bir eşcinselin iş yerine sevgilisi gelince iş arkadaşlarıyla tanıştıramaz bir eşcinsel. cinsel yönelimi öğrenildiğinde iş bulamazlar, polisten baskı görürler, okullarda dışlanırlar.

toplumda şebek niyetine bakılıp kabul edilenleri en stereotip olanlarıdır. türk dizilerinde basmakalıp tipler haricinde eşcinsel yoktur yine bu ayrımcılık yüzünden, çocukların ahlakı bozulucak derler görürlerse. aileleri tarafından öldürülenlerine sıkça rastlanır, dernekleri kapatılır, hala da ayrımcılığa uğramazlar denilir...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar