esenler otogarı

istanbul avrupa yakasında bulunan otogardır. büyük istanbul otogarı olarak da bilinir. kim yapmışŸtır, nasıl yapmışŸtır, çok uğŸraşŸmışŸlar mıdır bu hilkat garibesi bina için bilemiyorum.
devamını gör...
doğrusu otogar esenlere değil bayrampaşa bağlıdır. yani bayrampaşa otogarıdır. ve hatta otogarın arkasında bulunan ferhatpaşa çiftliği, carrefoursa, bauhaus,ikea ve yeni yapılan "mall"ların hepsi bayrampaşa arazisi içindedir.
devamını gör...
projesini hazırlayanları çok merak ediyorum. labirent gibi bir yer, nasıl düşünmüşler acaba planlarken sonra ne olmuş da böle tuhaf bir bina ortaya çıkmış.
devamını gör...
ilk yapıldığında insanların gözlerini alamadığı bir şaheser olarak bakılıyordu (özellikle topkapı'dan sonra), kendisinden sonra türkiye'nin büyük illerinden yapılan otogarlar görülmeye başlandıktan sonra ne kadar izbe bir yapı ve düşüncesizce yapıldığı anlaşıldı. aslında düşüncesizlik otogar'ın şeklinden ve yapısından kaynaklanmamaktadır, asıl düşüncesizlik böyle bir otogar'ın istanbul'un ihtiyacını karşılayacağını düşünmekten kaynaklanmaktadır. iç yapısına, acenta sıralanışına, sosyal alan bölümlerine, otobüs yolcu alım-indirme yerlerine vb yerlere bakıldığında aslında gayet hoş bir yapısı vardır lakin bu hoş yapı aşırı yoğunluktan dolayı iğrenç bir görüntüye dönüşmekte, özellikle otogar'ın alt katları bakımsızlıktan dolayı korku filmi çekim yerlerine dönüşmektedir.

edit: çözüm mü? gerçekten bilmiyorum.
devamını gör...
eski topkapi otogarindan bir kez bile sehir disina cikmayanlar tarafindan elestirilen ve kismen hakli olunan otogar, ancak bilen bilir topkapi otogari oyle bir yerdi ki sadece otobusun hareket etmesi icin 2 saate ihtiyac vardi, yolculugun 4.saatinde anca bogaz koprusunu gorebiliyorduk, bu sebepten burayi gorenler icin esenler otogari cennet gibi bir yerdir.
devamını gör...
inşa edildiği dönemde hürriyet, milliyet, sabah gibi gazeteler tüm dükkanları eski topkapı garajında para basan büfeler gibi göstererek pazarlamışlardır. şimdi ise alt katlar yıkıntı gibidir. iğrenç bir otobüs giriş-çıkış sistemi vardır.
devamını gör...
berbat bir otobüs giriş yoluna sahip otogardır. o ne biçim bir giriş sistemidir yahu. korku tünelinden geçiyormuş hissi veriyor insana. koku ise o biçim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar