eski fotoğraflara bakmak

geçmişin, bej renkli sokaklarında dolaşmaktır. her karede farklı bir his ummanında savrulursunuz. özlemini yaşadığınız geçmiş, soluk renkli bir tahayyül tahtası. zamanı geri sarıp, bir daha girmek isterdiniz o kadrajın içine. koca bir hayalkırıklığı! eski fotoğraflar, geçmişin ruhumuzda açtığı gediklerdir bazen... iki büklüm bırakan.
devamını gör...
üzerinden zaman geçince artık hatırlamakta zorlandığımız tozlanmış anılarımızın canlanmasına vesile olur. en çok da artık görme imkanınız olmadığı, özlediğimiz insanları görünce hüzünleniriz.. mesela beni en etkileyen ölmüş insanların resimleridir. o resimde gülerken ölümün kendisine geleceğini hiç tahmin etmemiştir eminim...
devamını gör...
kıymet izhar etmeyen aksine insanın canını acıtan olaydır. baksanda, hafızana alsan da yanında değilse hatıra çöplüğünde yer kaplamaktan başka işe yaramıyor.
devamını gör...
geçmişteki hiç tanınmayan büyükleri görmek. anneanneye onların kim olduğunu sormak, aralarından daha el kadar olan anneyi, teyzeleri seçmek. eskinin güzelliğini duyumsamak.

daha sonra kendi küçüklüğüne ait fotoğraflara bakarken o zamanların kafada hoş birer hatıra olarak canlanması (ablamdan yediğim dayaktan sonra gittiğimiz bir nikahın ardından çekilen ağzım burnum dağılmış fotoğraf bile artık o kadar kötü gelmiyor). zamanın aktığının net bir şekilde hissedilmesi ve şimdi hayatta olmayan akrabalar görüldükçe ölümün mutlak son olduğunun tekrar idrak edilmesi.

eski fotoğraflar önemlidir.

son olarak bu eski resimlere bakmak değildir. o olsa olsa müzede yapılır.
devamını gör...
fotoğraf sevmeyengillerdenseniz anlamsızdır. millet bakar hayran hayran siz ise sap gibi kalırsınız. hasan mezarcı gibi olursunuz hatta.
devamını gör...
acı vericidir.olumsuzlukları hatırlatan zaten hüzünlendirir,kızdırır ama hoş anılar bile geçip gitmesinden dolayı sadece elemini bırakır.
devamını gör...
insanı çok etkileyebilen tarifsiz duygulara yol açan eylem. elimizi uzatıyoruz dokunuyoruz ama bir şey değişmiyor.
devamını gör...
gördüğünüz fotoğraflar sonucu hissettiklerinize dayanabilecekseniz iyi bir şeydir. bakınca mutlu sevimli şeyler anılar görüyorsanız sıkıntı yok. bakınca içinizde bir şeyler oluyor gözümüze yaşlar doluyor bir anda öylece kalıyorsanız pek tavsiye edilmez. yeter çekilen acı bir de fotoğraflara bakıp tazelemeyin.
devamını gör...
kimi zaman güzel hatıraları hatırlayıp geçerken kimi zaman da insanın yüreğini yakan bir göz selamı vererek uzun uzun baktırır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar