eşref ziya terzi

marmara müzik ve marmara fm'in sahibi. şu sıralar senai demirci ile ortak bir radyo programı yapan aslen bayburtlu. sarıyer imam hatip ve marmara ilahiyat mezunu sanatçı.
devamını gör...
imam hatiplilerin değişmez sanatçısıydı. ama imam hatipliler değiştiği gibi kendileri de değişmiştir, başkalaşmıştır. vatanım, memleketim ile başlayan müziğindeki yumuşama daha sonra yerini başörtülü kızlara ithaf edilen "sen ağlama" parçalarına bırakmıştır. varın değişimin şekline siz karar verin.
devamını gör...
bu siteyi yönetenlerle bağlantısının olduğunu düşündüğüm kişidir. müzikten anlamadığına ve şişkin bir egoya sahip olduğuna dair yazdıklarım nedense silinmiştir. eleştiriye bu denli kapalı bir portalsa bura, yazıklar olsun derim. sadece suya sabuna dokunmayan 2 eleştiriden başka yazılanların hepsi övgü cümlesi. bir okuyun yukarıda yazılanları. silen kimse zahmet edip bir gerekçe bildirsin. ihl'de gördüğümüz ve eleştirdiğimiz yasakçı zihniyeti ne kadar da benimsemişiz oysa. daha fazla özgürlük ve tahammül. hem bu adam kimdirki de, hakkında yazılan hakaret içermeyen eleştiri cümleleri bile siliniyor. kutsallarımızdan da ben mi bilmiyorum?!
devamını gör...
abi, abi can abidir eşref abi.

tanımayanlar daha doğrusu tanıyamanların sevemediği bir insan. kedi uzanamadığı ete... cinsinden yani.

halbuki tanımak bir konuşmak gerek, dinlemek gerek. çoook severim ben abimi..
devamını gör...
kimimiz için sadece ihl öğrencilerinin sanatçısı kimimiz için yüreğimize dava ruhunu bi anlamda nakşeden bir ism olup gerçekten de değer verilmesi gereken piyasadaki birçok entelektüel ve müzisyen geçinen br çok şahsiyet arasında adam gibi adam olarak yükselmiş çoğu ezgisnde hakkı haykırmış kendini müziğiyle ifade eden has bir adamdır.kendisine uzatılan saçma sözlerin hiç birine yakışmayan şahsen ezgilerinin müdavimi olduğum bir insandır.allah yolunu hayır etsin yolunu açık etsin..
devamını gör...
esra elönü'nün kaleme aldığı yazıda kendisi şöyle anlatılmaktadır;

bir çalışma masası bir fincan kahvesi ve melodisi ölümlü dünyaâ’da yoğun sanat hayatına teneffüs müzikleri besteleyen eşref ziya.
sabreder, düşünür, sessizleşir ve herkesin ışıkları söndürdüğü akşamlarda açar kitabını sayfalarca sabaha ulaşır. mütevazıca yaşadığı dünyanın içinde sağlam bir sanat haritası oluşturmasının sebebi, kendi pusulasını popüler yönlerden uzak tutmasıdır.

kent soylu bir müzik anlayışına sahip olan sanatçı eşref ziya, kentliliği sadece modern zamana değerleriyle tutunma aracı olarak görmüş ve bu felsefesiyle kentliliği basit bir üstünlük hırsı olarak görenleri de yanıltmıştır.
kentlilik ayakları yere basan aklı taşlanmamış sanatı ayakta tutmak için entelektüel bir savunmadır ona göre..

sessiz kalmakla sükut etmek arasındaki farkı bilerek müziğe başlayan sanatçı, sadece büyük harflerle yapılan etiket edebiyatından uzak durmuş, felsefesini sadeliğe ve asilliğe dayanan sanat üzerine kurmuştur.

sanatın fikir estetiği üzerine kurulu olduğunu düşünen eşref ziya tek yağmurda boyası akan beyinlere, gözleri hep duvara bakan sabitliğe ve aslını kaybetmiş sığ sanat anlayışı taşıyanlara gülüp geçmiş ve nerde kalmıştık dercesine yoluna devam etmiştir.

sadece müziği alkışlanan kolaycı bir fikre sahip olmadığını, derinliksiz ve yoz söylemlere sessiz kalmamakla göstermiştir. alkışı, varlığı yetmeyen yokluğu bitmeyen anlık tutkulara benzetir eşref ziya. önemli olan kalıcı bir sanat dili oluşturmaktır ve özgünlük alkış toplayan en büyük erdemdir.

dünyanın başlı başına nefes darlığı çeken bir senaryo olduğunu düşünen sanatçı eşref ziya, gerçeğin yanıltıcı bir parçası olmaktansa gerçeğin gerçeği olmaya karar vererek ⓠthe ımam┠filminde gösterdiği oyunculuk performansıyla sanata tek taraflı bakanları şaşırtmış ve iddiasız ama istikrarlı sanat anlayışını da film karelerine sığdırmayı başarmıştır.

kalbin akıl almaz sonsuzluğundan
dünyanın akıllanabilir taraflarına..
bir sanat izi bırakırız..
dünyası yorgun değil
sadece dünya yorgunuyuz.
omzumuzda dost eli gibi duran gitar.
elimizde paslanmamış alkışlar.
güneş batar ayaklarımıza.
sade bir kahvenin ardında
bekleriz sabahı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar