esselatü hayrün minennevm

bilal-i habeşi*'ın sabah namazına eklediği bölüm.peygamberimizin takdirini kazanmıştır.arkadaşlar arasında da namaza çağırırken "essaletü hayrun minenbasketbol" ya da "essaletü hayrun minenpc" şeklinde kullanırız.
devamını gör...
namaz, uykudan hayırlıdır manasında. sabah ezanının en politik cümlesi. hani tam ezanı duyup uyku ile arasında gidip gelen iman sahibi için söylenmiş. araştırmadım ama ezana bunu kim eklediyse bayağı zeki.

her ne olsa, sabah ezanı bir farklıdır sanki diğerlerinden. gecenin gerçek adından olsa gerek.

not : yazılışı farklı olabilir, moderasyon kayıra.
devamını gör...
sabahın o ilk sessizliğinde duyulan ezan sesi her zaman etkiler, hatta beynamazları bile ama özellikle bu kısmın yeri bambaşkadır.
devamını gör...
bir dönem twitter'da fenomen diye anılan kişiliklerin "o kız essalatü hayrün minen nevm yazıp tweet attıktan sonra geri uyudu kardeşim" gibi saçma sapan geyiğine maruz kalan cümle. duyduğum en güzel makamı da şudur;

devamını gör...
her sabah okunan ama çoğumuzun duymadığı, fark etmediği ifade.
okulda öğrencilere soru cevap dersinde sordum: sabah ezanında diğer ezanlardan farklı olarak okunan şey nedir?
sekizinci sınıf öğrencilerinden bilen çıkmadı. hatta dediler ki, hocam bir fark yok, aynı okunmuyor mu?
ben cevaben 'essalatu hayrun min ennevm' dediğimde: hocam hiç duymadık, dediler. yeni nesil geç yatıyor, sabah ezanı da nedir, kalkılır mı o saatte. ve dindar anne babalar kıyabilirler mi çocuklarına sabah namazına kaldırmak için.
essalatu hayr un min ennevm sabahın ayazında yankılansın gökyüzünde. o desin ki namaz uykudan hayırlıdır, biz anlayalım, uyku namazdan hayırlıdır.
devamını gör...
günün ilk imtihanı: sabah namazı. nefsin ve amelin arasında gidip gelirken semâda sabah vaktinin girmesiyle bir yürek yankısı dolaşır: namaz, uykudan hayırlıdır. tam da uyku halinde iken nefsimiz ile mücadelemizde ne güzel bir motivasyon cümlesi. bunun farkında olabilmemiz nasip olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar