tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli'nin açıklaması.

ne güzel. bence ot yiyelim de kökten çözülsün bu mevzu. çok şükür yeni tarım bakanımız açıklaması ile öncekini aratmamış. al birini vur ötekine. gene yattı tarım ve hayvancılık konusunda ilerleme.

türkiye'de çok konuştuğumuz bir şey var, o da et ithalatı. senelik 60-100 bin ton et ithalatı yapmışız bugünlere kadar. bugünlerde çok ihtiyacımız yok gibi görünse de hayvan sayımızda bir miktar eksiğimiz var. yoksa türkiye'nin toplam protein üretiminde eksiği yok. et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek. 2002'de vatandaşlar 6 kilo et yiyormuş, şu anda 15 kilo yiyor ama şunu unutmamamız lazım, işin sağlık tarafı da var. eti biraz daha az yiyelim, diğer taraflara doğru gidelim. 40'ına kadar kuzu, 40'ından sonra kuzunun yiyeceğini yiyeceksin. diyetisyenler de bunu öneriyor. et yerine balık tüketelim."
devamını gör...
sayın bakana ülkelere göre yıllık et tüketim miktarları ile cevap verelim. ( veriler 2016 tarihli ) buradan

abd : 120 kg
kuveyt : 119 kg
avustralya : 115
avusturya : 102
arjantin : 98
israil: 96
portekiz : 93
......
türkiye : 23 kg

listede yerimiz çok aşağılarda da ben gene atlayarak yazdım . hani bizde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıydı, hani biz etsiz yemek yemezdik , ceddimiz misafir gelince hemen bir kuzu yatırır keserdi , hani her sene kurban bayramında hayvan kesiyoruz filan ya . buna rağmen 25 kg. kurban bayramı da olmasa millet et yiyemeyecek yahu .

ithalat yapıp parayı dışarıya akıtacağına hayvan yetiştiricilerine akıt . bak o zaman biz et de yeriz , balık da tavuk da hindi de .
devamını gör...
itibardan tasarruf olmaz, tasarrufu halk yapacak, siyasiler ise itibar yapmalı.

ciğeri olan siyasi çıkar, halkın ayda en az bir defa ulaşamadığı meclis lokantasından kalkmalı der.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar