etik

kesinlikle kullandığımız ahlak kelimesinin karşılığı değildir her ne kadar kullanılsada.

ahlak din kaynaklı bir davranış biçimidir. zaten ahlakın kuralları din dairesi içindedir. kaidesi oradan oradan

etik ise töre bilimidir.

ama türkiyede ahlak kelimesinin yerine kullanılmasının sebebi, bir türk siyasetçinin kürsüde cümle arasında ahlak kelimesi yerine etik kelimesini kullanması ile başlar. siyesetin önemi *
devamını gör...
ahlak ile eş anlamlı olmayan sözcük.
ahlaki olan herşey aynı zamanda etiktir lakin etik olan herhangi bir şey ahlaki olmayabilir. müslümanın ölçütü *ahlaktır, batının ise etik*.
devamını gör...
16.
etik kelimesinin de moral kelimesinin de anlamı ahlak olmakla beraber, ontolojik olarak farklı kavramlardır. etik kavramı toplumun koyduğu kurallarla bağlı, o toplumca kabul edilmiş değer yargılarıyla ilişkili iken moral kavramı daha ziyade kişinin kendi ahlakiliği ve kendi ahlak değerlerine işaret eder. örnekle ayrıntılandırırsak, doktorlarda tıp etiği vardır bu onların tabi olduğu bir kurallar silsilesine de atıfta bulunur ancak bir doktorun moralitesinden söz ettiğimizde orada doktorun kendi iyisi kötüsü ortaya çıkmaktadır, özel muayenesinde ücretli baktığı hastaya devlet hastanesinde öncelik tanıdığında yada bazı hastalara bakmaktan çekindiğinde ortaya çıkan durum artık öznel bir yapı ihtiva etmekte olup, bu husus moral değerleri karşılamaktadır.
devamını gör...
eskiden bazı ahlak kitaplarında yalan söyleme, kötüdür. ikiyüzlü olma, çirkindir. vefalı ol, güzeldir. yerinde konuş, iyidir. ve daha bir sürü tavsiye, nasihat.

okuduklarımızdan etkilenir, iyi olanı yapmaya, kötü olandan sakınmaya karar verirdik. fakat başaramazdık. kurallarının tümünü hatırda tutmak, her yerde, her zaman uygulamak neredeyse imkânsız olurdu. bir süre sonra kendimizi hayatın akışına kaptırırdık.

sonra anladık ki, insanın bu yolla ahlaklı olması, davranışlarını ayarlaması çok zor. başka bir yolu olmalıydı, insan yapısına daha uygun bir yol.
devamını gör...
ahlakla bağlantısı vardır, biraz felsefidir, ahlak gibi evrenselliği tartışılmaz zaten bir konunun ahlaksal ya da hukuksal tartışması varsa orada etik aranmaz.

kısaca etik, aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumundaki karar verme disiplinidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar