etliekmeğe lahmacunun aynısı demek

konyalilarin alinmasina sebep olur.
bu diger insanlarin gozunde manasiz bir alinganlik olabilir. fakat bunu en iyi karadenizlilerin hamsiyi baliktan saymamasi onu baska bir degerlendirmeye tabi tutmasi gibidir. hamsi baliktir. ama bir kilic barbun yahut palamut degildir. hamsi baska bir seydir. ozeldir.
etliekmek de oyle. kiymali hamurun tas firinda pisirilmis halidir. ama sekli tadi kokusu verdigi hazzi baskadir. bunu konyada yasamamis yahut o lezzetin ve beraberinde getirdigi duyguyu tadina varmamis gel gec insanlarin anlamasi elbette beklenemez. kimisi buna yumurta kiracan var ya der. bu hakarettir. aa ayni lahmacun derler. bu da hakarettir. lahmacun baska etliekmek baskadir.
her ikisini de severiz sayariz. ama ak kabak ile kara kabak arasindaki tad ve koku farkini kavramayan insana etliekmegin ne fark tasidigini izah etmek guc olur.
ayrica etliekmegin unu sert bugdaydan imaldir. et ise kuzu kaburgasindandir. bakmayin simdi sigir okuz ayi ne buldular yapiyorlar da.. orijinal etliekmek 2,5 metre uzatilmaz. enli kisa ve gayet ince yapilir. eti bol olur baharat atilmaz. sos da dokulmez. en fazla maydonoz atilir ustune.
devamını gör...
lahmacunu antepte yedi iseniz etli ekmek denen yemeğin yüzüne dahi bakmazsınız. ayrıca bu ikisini aynı diyerek lahmacunun değerini düşürürsünüz. zira lahmacun etli ekmeğe yüz basar. iç anadolunun elinde tek etli ekmeği var güneyde ise ne lezzetler ne tatlar. atla eşek kıyaslanmış hoş değil.
devamını gör...
lahmacun, yuvarlak şekilli ,hamuru ince ve sebze oranı azdır.etliekmeğin hamuru kalın,ince ve uzundur.sebze oranı lahmacuna göre fazladır.etliekmek ile hemşeri olmama rağmen ben daha çok lahmacun severim.işin sırrı hakiki ustanın elinden çıkması.mesela lahmacuna baharat ve kırmızı biber fazlaca boca edilirse etin tadı algılanmaz ve yenilen lahmacun sayılmaz. etliekmek hususunda da fazla yağlı, kıymadan fazla sebzesi olması,hamurunun da tahta gibi olup dağılacak kıvama gelmesi hanesine eksi puan yazdırır. etliekmek de lezzetin sırrı etin az yağlı, dana ve kuzu kıyması karışımlı,hamurunun gevrek, eser miktarda da toz biber ilaveli olmasında gizlidir.
devamını gör...
kuşbaşılı pidenin aynısı dense hadi doğruluk payı var fakat lahmacun çok uzak. zaten pidecilik işinde aslında en çok el emeği isteyen ürün lahmacundur biliyorsunuz. hamuru doğru incelikle yırtılmadan açıp esnetip üzerini döşemek pide ustalarında en çok saygı duyduğum ustalık göstergesi.
devamını gör...
hatadır. aynısı değildir belki benzeridir. etli ekmeği lahmacun değil pide karşılar. bildiğin ince hamurlu pidedir etli ekmek. adını değiştirip ''işte bizim de bunumuz meşhur'' demek için böyle bir tembelliğe girişmiş olabilirler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar