euler formülü

euler özdeşliği de denir. içinde matematiğin 5 temel ifadesini barındırır; e^(i*pi)+1=0. aslında euler henüz 7 yaşında bir çocukken roger cotes tarafından bu formül yazılmış.*
devamını gör...
euler formülü matematikçiler için sanatsal güzellikte olan bir formüldür. bunun sebebi üç tane kullanım alanları farklı, tam olmayan sayıyı alır ve bize tam bir ifade verir. (bkz: e) (bkz: i) (bkz: pi)

e^(iπ) + 1 = 0

bunu şöyle yorumlayabiliriz, evreni açıklayabilmek için fizikçiler izafiyet teorisi, paralel evren teorisi, sicim teoremi gibi bir sürü teori ortaya atmıştır. şimdi bu üç teoriyi alıp birleştirdiğinizde evrendeki her şeyi açıklayan bir teoriniz olsun (öyle bir şey yok). işte euler formülü bunun matematikteki karşılığıdır.

kullanım alanları akışkanlar mekaniği, haberleşme, ekonomi gibi bir çok branşı barındırır.

euler formülüne sık sık euler özdeşliği veya denklemi denir. fakat bu yanlıştır, özdeşlik içindeki değişkenler hangi değeri alırsa alsın doğru kalan ifade demektir. aynı şekilde denklem de içinde değişken barındırmak zorundadır. formüle bakarsak içinde değişken yoktur, hepsi sabittir.

physics web'de en güzel matematik formülü olarak seçilmiştir...

“matematik doğru açıdan bakıldığında, sadece gerçeğe değil ulvi bir güzelliğe de sahiptir. bu güzellik bir heykeldeki gibi soğuk ve serttir. zayıf doğamız için herhangi bir çekiciliği olmayan, resmin veya müziğin göz kamaştırıcı süslerinin olmadığı ama yine de yüce bir saflıkta ve tam bir kusursuzluk içinde.” bertrand russel
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar