ev baklavası

güzel olan baklavadır ama güzel yapabilen kadın çok azdır. güzel yapmasını geçtim yapmasını bilen kadın bile çok az. almayın la bunu yapmasını bilmeyen kızları da evde kalıp nesilleri tükensin.
devamını gör...
daha dün komşu ile annemin açtığı, benim de tepsiye serip içini döktüğüm yemesi pek güzel olan tatlıdır. eskiden oklava ile açardı annem ama artık merdane ile açıyor, merdane ile açılan daha bir leziz oluyor.
devamını gör...
nedendir kimse yazarın annesi gibi yapamaz. kimsenin benim annem kadar güzel yapamadığı gibi.
devamını gör...
şerbetsiz halde yemek de ayrı güzeldir. ben şahsen annemden gizli henüz şerbetsizken tepsilerden aşırma işleminde başarılıyım. annem müsade etmiyor batıl inanç galiba şerbetlemeden alınca güzel olmuyormuş.
devamını gör...
güzel olan fakat dışarıdaki baklavalarla kıyaslanmaması gereken baklavadır.
çünkü ikisinin de yeri, lezzeti ayrıdır.
devamını gör...
ev baklavasını sevmeyen bir ben mi varım yoksa çoğunlukta mıyız. dışardan aldığım baklavaya bayılırken misafirlikte verilen özellikle cevizli baklavayı yiyemiyorum arkadaş. bir komşu görmedim de paraya kıyıp fıstıklı ev baklavası yapsın beni düzeltsin. bu arada anneannemde oldum olası cevizli baklava yapar, sırf anneannem yaptığı için her şeyi yiyebilirim*
devamını gör...
kalın malın oluyor ama lezzetli olan mideye dokunmuyan baklava. yanında yaprak sarma ve iki kaşık yoğurtla ikram ediliyor bizim buralarda. sevmeyeni az da olsa var, hayret doğrusu.
devamını gör...
annemin her zaman çok güzel ve özenerek yaptığı şeydir. hatta bir defasında bana pişirme talimatını verip gitmişti bir tepsiyi tamamen yakıp kömüre çevirdiğim baklavadır.
devamını gör...
yapabilen kızlarla evlenin söyleyeceklerim bu kadar.
devamını gör...
ne kadar iyi olsa da baklava ustalarının yapması gereken bir tatlıdır. misal baklavanın memleketi gaziantep'te ev kadınlarının geneli baklava yapmayı bilmez.
devamını gör...
çoğunlukla cevizlidir. cevizli baklava sevmediğim için ev baklavası beni cezbetmiyor.
devamını gör...
unutmayalım ev hanımlarının pişirmeye üşenip de ekmek fırınlarına gönderdikleri bir tepsi hamur tatlısıdır.

not: es kaza o tepsideki baklava yanarsa ortalık karışır ona göre!!!
devamını gör...
verilen emeğe yazık.hiç mi hiç sevmiyorum şu tatlıyı.anneme de yaptırmıyorum mümkün mertebe.bayramlarda baklava yerine aşûre olmalı bence.
aşûre <3 ben
devamını gör...
ramazanın olmazsa olmazıdır.yemek için bayram namazının bitmesi beklenir.bana baklava ustası şirketlerin baklavasından hep daha iyi gelmiştir en azından doğal olduğunu biliyorsun.
devamını gör...
binbir emekle yapılan tatlı.

"yoğğ herkeste baklava yapmuıış, farkluu bişi yaponsaba" diyen bünyenin kulağından ve burnundan yedirilmek kaydıyla ilklere imza attırır.

devamını gör...
bir türlü ısınamadığım baklavadır. yapanlara sözümüz yok ama olmuyor yani yiyemiyoruz. hele birde yufkayı açmasını bilmeyip baklava diye acayip şeyleri önümüze sürenler var. ablacım sarma yap, kısır yap, sütlaç yap ama baklava ile işkence yapma be!
devamını gör...
allaaahu aqbaaar diyerek ağza atilasidir. böyle hazır baklavalardakinden daha ayrı bi lezzeti vardır.ya böyle hışır hışır ses çıkar yerken.allahım sana geliyoooeaaaoomm.
devamını gör...
azalarak bitse de şunun da romantizminden kurtulsak dediğim baklava. valla hiç öyle artı bir yanı yok gözümde. pek hamarat gızlarımıza safi külfet. ev baklavası yapmasını bilmeyen sevmeyen eqlesin*
devamını gör...
yengemle oturup bir güzel açtığımız baklava. bugün bayağı yorulduk. ama güzel oldu. arefe günü bir tepsi daha yapacağız. maksat taze kalsın diye. yoksa hiç o zahmete girmeyiz yani.
devamını gör...
bayramlardaki kıymeti anlaşılmış olsa gerek ki tatlıcılarda bu isimle ayrı bir baklava satışı yapılmaya başlanmış. daha önceden de yapılıyor muydu bilmiyorum ama tatmak için aldık bir yerden baya baya ev baklavası gibi olmuş. alsan bayramda soranlara da kendim açtım desen kimse anlamaz yani o derece.*
devamını gör...
muhtemel arefe günü annemin "hadi yapalım, bayram baklavasız olmaz" gazıyla açmaya başlayacağım milli tatlımız. fındık ceviz karışımı ile yapılan şahsen favorimdir. niye bayramlarda baklava yapmak gelenekse canım süt tatlıları dururken.
devamını gör...
nedense içinde ceviz hiç olmaz, yok gibi bir şey.
devamını gör...
yine bayrama ramak kala annemle yaptığımız tatlı. her yıl yaptığımız gibi yaptik ama bu sefer tatlı başka bir güzel oldu biz de anlamadık. bu bayram benim için çok tehlikeli. * *
devamını gör...
bimin hazır baklava yufkalariyla gayet lezzetli olan tatlı. evet elbetteki bir merdaneyle açılan baklava değil ama o da bir ev baklavası. ayrıca bimin bu baklava yufkalariyla patatesli börekler de çok lezzetli oluyor, çıtır çıtır...
devamını gör...
hazır baklava yufkası ile yapılmamış olması kaydıyla hiç de şişirilmiş bir balon falan değildir. tabi biz de hazır yufkayla yapacağız ama olsun.* kolay mı olm bilmem kaç kat hamur açmak...
devamını gör...
dışardan hazır ev baklavası yufkasi aliyolar sonra vay efendim ben ev baklavasi yapıyorum, nereye yapiyosun?
e 910 , e 920 kodlu sistain katkı maddeli hazır yufkalarla istediğin kadar evde yapıyor ol. yenmez,yenmemeli.
devamını gör...
baklava gibi baklavadır.

yapan olsa da yesek. hazır yufka ile yapılacaksa hiç yapılmasın tabi...
devamını gör...
olur da bir gün biriniz benim eve misafirliğe gelecek olur, gelirken de eli boş olmasın diye tatlı almaya karar verir, işte o zaman ihtimaller arasında bulunmaması gereken tatlıdır. normal baklava alın, antep fıstıklı olsun bi de.

not: illa bir şey alacaksanız diye diyorum, yoksa bizde tatlı vardır zaten, boşuna masraf yapmaya ve fazladan kalori almaya gerek yok.
devamını gör...
muhtemel arefe akşamı elde oklava, merdane girişeceğimiz yegane bayram geleneğimizdir. benim açımdan ceviz fındık karışımı olanı en makpuldur. ha bir tatlı olarak sevmem orası ayrı.
devamını gör...
hanım ile annem hazırlıklarını başlattılar bile.

halk içinde muteber bir nesne.
devamını gör...
hacı bekir künç, güllüoğlu, pelit vs. var iken uğraşmaya değmeyen baklava. kimse kusura bakmasın da şu başında ev-anne ve köy sıfatlı yiyeceklere tarkan görmüş teenage gibi yaklaşımda bulunanlar da neyin kafasını yaşıyorlar anlamıyorum. olmuyor arkadaş, olmuyor. adamlar yapıyor işte!

(bkz: anamın baklavası)
(bkz: anamın da anamın)
(bkz: anamın baklavasından başka baklava yemem)
(bkz: anamın baklavasının üzerine tanımam)
(bkz: anamın baklavasına başlatmayın)
(bkz: anne baklavası kompleksi)
devamını gör...
fıstık yerine cevizle yapılır. hamurunu diş kesmez. çoğu zaman yanık, fazla şekerli büyük dilimlidir. teklif edildiğinde kibarca reddetmek gerek.
devamını gör...
eğer hamuru diş kesmiyorsa, yanıksa fazla şekerli ve büyük dilimli ise daha henüz annemin baklavasını yememişsiniz demektir. *
devamını gör...
standartların dışına çıkılabildiği için güzel olan tatlı. çünkü istediğiniz gibi yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. az şekerli olunca severim, o yüzden ev baklavası diyorum ben.
devamını gör...
bunun karaköy güllüoğlu'nda has ev yufkası ile yapılanını yiyeceksin. yanında da ev kaymağı ile ev çayı. nirvanaya ulaştırır bu lezzet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar