ev hanımlarını küçük görmek

bir meslek sahibi olmadığı ya da çalışmayı tercih etmediği için, çoğu zaman da tahsili çalışan kadından düşük olabildiği için gizli/açık var olan durum.

çocuğunu sağa sola teslim edip çalışan kadın daha makbul gibi. ev hanımı ise günlerdeki eğlenceler, pembe diziler, eşine muhtaçlığı gibi şeylerle anılır.

küçük görenlerin çoğunun anası da ev hanımıdır oysa.
devamını gör...
-kıyafetlerim hazır mı?
+ütülü, dolabına astım.
-istediğim yemeği yaptın mı?
+yaptım, yanında şeftali kompostosu da var.
-çocuklar ödevlerini yaptı mı?
+hı hı, büyük oğlanın sınavı varmış yarın ona da çalıştık.
-faturalar vardı yatırılacak.
+hepsini yatırdım bugün.
-kızın veli toplantısı varmış pazartesi.
+ben giderim.
-anamgil sana laf söylese bile ses etme.
+olur.
-kardeşim ve ailesi bayramda bizde kalacak, yatacakları yeri ayarladın mı?
+çocukların odasını onlara hazır ettim. sen oğlanla uyursun ben de bebelerle yerde yatarım.
-benim masanın üstünde bir kağıdım vardı nerde o?
+ben görmedim acaba çocuklar mı aldı ki?
-bir şeyi de becer be kadın, bi halta yaradığın yok!
+....................
devamını gör...
sokakta gezdirdiği köpeğinin pisliğini toplayan modern şehrin insanlarının bunu yapması abesle iştigal. iki şirinlik yapacak diye hayvanların kulu kölesi olmuş insanlar yuvasına ailesine hizmet eden kadını küçümsüyor sen kimsin acaba ?

öte yandan bütün ev hanımları da aynı değil evde zamanı olduğu halde çocuklarıyla çalışan anneler kadar bile ilgilenmeyenleri var . televizyon izlemek ,gün gezmek alışveriş yapmaktan kendilerini geliştirmeye de zaman bulamıyorlar . ev hanımlığı zor ama çalışarak ikisini yürüten kadınlar da var hem de çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirip eğitimleri ilgilenen anneler sizler takdiri daha çok hakediyorsunuz benim gözümde. *
devamını gör...
yanlış bir davranıştır.

kadınlar da bazı konularda erkeklerden üstündür. bunu kabul etmek gerekiyor.

işbu tanımdan sonra feministler bana kızmazlar umarım.
devamını gör...
başta eşi tarafından yapılır genelde. çalışan, okumuş, gezmiş görmüş bir eş tarafından; okutulmayan, evlensin kocasına baksın şeklinde yetiştirilen kadın o evlilik boyunca nice küçümsemelere maruz kalır. yahut bir başkası tarafından kalbini kıracak şekilde yerilir. işte eğer tamamıyla kendi seçimi doğrultusunda ev hanımı değilse her laf biraz daha altın kalkılmaz olur.

biz kadınlar ev hanımı olmasın demiyoruz. ev hanımlığı onlar için zorunluluk yerine bir seçenek olsun ve isterse onu seçsin diyoruz. bir kadına layık görülen tek vasıf ev hanımlığı olmasın diyoruz.
devamını gör...
ev hanımlarının anneliği bahane ederek bilinçli cahilliklerine kılıf bulmaları nedeniyle oluşan durum. fakat çocuk yetiştirmek gibi geri dönüşü olmayan hayati bir işi yapıyorsan eğitimsiz ve cahil olmak, dünyanın geldiği noktadan habersiz olmak gibi bir lüksün yoktur.
devamını gör...
yanlıştır. yıllar evvel okulda hocama biz para kazanmak için okumuyoruz, bilinçli anne baba olabilmek için okuyoruz demiştim. ki bir çocuğun eğitimi çocuk doğmadan 20 yıl önce başlar. eğer sen ev hanımlığını yan gelip yatmak olarak görüyorsan bu senin ayıbın. bir gün boş durduğumu bilmiyorum ben. her gün bir koşturmacayla geçiyor. annelerimiz de ev hanımıydı. onlar bizden daha az bilinçliyken bile demiyor muyuz çok doğru yapmışsın anne diye. bırakın kadınlar istedikleri gibi yaşasın. kimi parayı sever, kimi kariyeri, kimi çocuğunu, kimiyse eşini evini. mutlu olmak için illa sizin istediğiniz kalıplara göre yaşamak zorunda mıyız? çalışmayan kadın bu toplumda hor görülüyor. saçmalığın daniskası. sen kadına yine değer vermiyorsun ki kardeşim. değer versen hangi statüde olursa olsun küçük görmezsin. kadın olmadan kadın olmanın ne demek olduğunu anlayamazsınız. kadınınızı veya annenizi kız kardeşinizi her haliyle arkasında durmaktır adam olmak.
devamını gör...
benim yapmadığım yargılama. aksine bazen yerlerinde olmak istiyorum. resmen sultanlık yaşıyorlar. insanın kendisinde ne varsa karşısında da onu görür. işe yarıyor olmak ne demek? Allah kendisine ibadet etsin diye yarattığı kullarının kendisine sırt dönmesine rağmen hangi birinden vazgeçip yok sayıyor, küçük görüyor. menfaatçi ve gösteriş delisi olmuş insanlar önünde ev hanımlığı sıfatını küçük görebilir. bense arkasında eviyle, eşiyle ve çocuklarıyla daha uzun ve istediği gibi ilgilenen birini görüyorum. ayrıca insanların geneli kendisini yetiştirmeli. dünyayı kurtaran sadece bir tane kahraman yok ki.
devamını gör...
montaigne ev işlerini kraliyet işleriyle kıyaslar ve ev hanımlarının kralların yanında hiç de azımsanmayacak zarurette işler yaptığından bahsederken aslında hiç de dayanağı olmayan bir durum olduğunu anladığımız vaziyet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar