ev temizlerken dikkat edilmesi gereken sıralama

önce dağınıktan pise doğru, sonra dıştan içe doğrudur.

önce dağınıklık toparlanır, geriye sadece pis yerleri silme mevzusu kalır; akabinde camlardan başlanarak Allah ın verdiği kuvvet ve azim nisbetinde her yer silinir paklanır.


devamını gör...
öncelikle bir faaliyet odası belirlenmelidir.

perdeleri çıkarıp, perdeleri yıkandıktan sonra perdeleri dışarda kurutmak ya da kurutma makinesine atmaktansa tekrardan korneje takmak hem güzel koku sağlar hem de kurutulacak daha önemli malzemeler varsa zaman tasarrufu sağlar.

halıların havalandırılması için balkona asılması taa ertuğrul gazi döneminden bilinen bir gerçekliktir bunları da atlamamak gerek.

daha sonrasında duvarlardan başlanmalıdır. daha sonrasında dolapların kapakları silinmelidir. avizeleri demedik diye unutmayın. onların da canı var. onları da silin bir zahmet.

dinlenilmeden zemin temizlenilmeli ama öncesinde süpürge makinesiyle toz ve ufak pisliklerden arındırılmalıdır daha sonrasında viledayla dans edilmelidir.

temizlenen odaların kapısının kapatılması ve kurumaya davet edilmesi gereklidir.

son olarak halıları tekrardan yerli yerine serilmeli çilek niyetineyse balkon yıkanıp bir keyif sigarası yakılmalıdır. ansızın gelen misafir olursa diye uyuyor numarası yapmayı unutmayın.

keyifli temizlikler.
devamını gör...
(bkz: #6907703) sanki hiç temizlik yapmamışım gibi hissettiren entrye sahip başlık.
duvarları da mı siliyorduk? halıları zaten süpürmüyor muyuz bir de havalandırmak mı gerek?
lavoba-banyo temizliğinin sırası belirtilmemiş onu ne zaman yapmalı?
balkonu sona koymak mantıklı o sırada kahveyi demleyip, kuruduktan sonra bir fincan koymalı.
devamını gör...
kimin dikkat ettiğine göre değişen sıralamadır. televizyonlaraki saçmalıklar başkalarının yapmadığı sıralamalara dikkat eder hep. ayrıca günümüzde camda balkonda bir şey havalandırmak mümkün değil. balkon zaten yok da, es kaza balkona benzeyen sahte aralıktan bir kilim sallandırsan komşun kıyamet koparır, rezidansın kara lekesi olursun. çamaşır asmak yasak çamaşır.
devamını gör...
1) ayşen ablayı ara
2) ayşen ablanın müsait olduğu günü öğren,randevu al
3) işe giderken anahtarı ve temizlik malzemesi almak için ayşen ablaya para bırak
4) işten dönerken ayşen abladan anahtarı geri al, parasını öde
5)ayşen ablaya mutlu olacağı bir hediye ver(not: bu madde de esnek olabilirsiniz, sıralamada yeri değişebilir ama asla atlanmamalıdır)
devamını gör...
yukarıda aşağı, kabadan inceye doğrudur. sıklığı ve yoğunluğu değişebilir ancak genel kurallar bu doğrultudadır.*
devamını gör...
önce toz alınır, sonra yerler süpürülür sonra da silinir.

yerleri silip süpürdükten sonra üst kısımların tozunu almak inanılmaz mantıksız geliyor. toz aldıktan sonra süpürünce toz çıkar diyenler için öneri: en son nemli bir bezle daha önceden tozunu aldığınız yerleri tekrar silin.
devamını gör...
en ilk yapılması gereken şeyi muhtemelen herkes yaptığı için söylememiş ama dağınıklıkları toplayıp düzenlemektir. dağınık bir yere temizliğe girişemezsiniz sonuçta. kısa formül: düzenle - süpür - tozları al - viledala.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar