ev yapımı sucuk

bugünlerde bizim buralarda moda olan sucuk. güzel de yapıyorlar. sırf sucuk için kesilen bir hayvan ve baharatı da güzel ayarlanırsa harika oluyor. kilosunu 50 liradan satıyorlar. kangallar büyük olduğu için 2 kangal sucuk 1 kilo geliyor.

eğer imkanınız varsa alın ve yiyin böyle sucukları. ama bunu yedikten sonra marketlerde satılan sucuklara dönüp bakmazsınız bile. arada dağlar kadar fark var.
devamını gör...
kurbanda danaya girmiş orta halliler için güzel bir alternatiftir fakat baharat dengesine dikkat etmek gerekir. biz zamanında bir kurumda arkadaşlarla yapmıştık, ben de acı sevdiğimden bastım biberi, millet 3 ayda basur oldu. hâlâ söverler arkamdan.
devamını gör...
bir saksı bulup içine sucuk ağacı tohumu* ektikten sonra 5 sene bekliyoruz. bu sırada suyunu, gübresini eksik etmiyoruz tabi. 5 sene sonra da hasadı topluyoruz ve voila! ev yapımı sucuğunuz hazır.
devamını gör...
en kötüsü bile helal ve temiz olması şüphe götürmediği için hazır alınandan güzel olan sucuktur. ana baharatı kimyon, olmazsa olmazı bol sarımsaktır. kıymayı kavurup ocaktan indirmeden önce kimyon, karabiber, toz biber, sarımsak eklemek bile sucuk özlemini dindirebilir.

şimdilerde bağırsağa basıp güneşte kurutanı pek görmediysem de orjinal doğal fermente sucuk yapmak için güneşte kurutma şarttır. çünkü etin hem baharat ve tuzla iç içe geçip mayalanacak kadar yaşamaya devam etmesi hem de bu sırada küflenmemesi için iyi güneş alan bir yerde kuruması gerekir. sucuğu yoğurup dondurucuya attığınızda kimyasal faaliyetler durduğu için yiyeceğiniz şey yine baharatlı kıyma olmuş oluyor yani.

yalnız evde sucuk yapacaklar mutlaka dikkat etsin bol güneş alan az nemli bir şehirde değilseniz sucuk küflenir. acı bir tecrübeyle sabittir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar