evde hayvan beslemek

tartışılır bir durum.

at yada inek beslemek istiyorum diyene doğaya bırak,
muhabbet kuşu,kedi,civciv beslemek istiyorum diyene neden olmasın denilesi durum.
devamını gör...
eğer söz konusu 'ev' bir apartman dairesi ve söz konusu hayvan bir 'köpek' ise; ayrıca o hayvan gün boyu işyerinde bulunan sahipleri tarafından gündüzleri küçük bir arka balkona kilitlenip mama ve su kabıyla başbaşa bırakılıyor ve sürekli havlayıp inliyorsa, köpek açısından vicdansızlık; komşular açısından insafsızlıktır.
devamını gör...
farklı formları olabilmekle beraber, evde hayvan beslemek evde sevgi beslemektir. hem de insandaki estetik ve şükür bilincini artırmak gibi güzel etkileri olur bu minik canların hayatının hulasasını yakinen muşahade etmenin.

ayrıca tarihim içinde hamster, kuş, balık, tavşan, kaplumbağa ve kedi besleyerek halen de sürdürdüğüm eylemdir. şimdiye kadar tek sağ kalanı mincof kedim, oğlak burcu kadını gibi yaşı ilerledikçe cozutup gençliğinin sefasını sürmekte.
devamını gör...
yemeğini, suyunu nasıl ve ne kadar vereceğini iyi bilmek gerekir. bu noktada iyi bir hayvan terbiyecisinden ders almak zorunluğu ortaya çıkar. aksi takdirde hayvan yabanileşip evin sahibi gibi davranabilir. bu durumda vahşi batının kuralları geçerli olur. korkarım ki çok sevdiğiniz hayvanınız apartmandakiler tarafından ansızın zehirlenip öldürülebilir.
devamını gör...
sorumluluk ister. kendi zamanınınızdan vakit ister. maddi manevi bakım ister. fedakarlık ister. her güzellik gibi külfeti vardır. çocuklarda sorumluluk bilincini arttırdığı söylenir.
yanlışlıkla çekilen akvaryum ısıtıcısının fişi, muhabbet kuşunun doldurulmamış suluğu, annesinden erken ayrılmış bir köpek yavrusu, ihmalinizden dolayı kedilere kaptırdığınız güvercinleriniz ve daha bir çoğu üzerinizde veballer bırakabilir. heves değil, ciddi bir iştir.
devamını gör...
çoğu müslümanın yanlış bildiği şeydir. bunu kendi yorumum ile yazmayacağım çünkü baya bir uzun soru -cevap kısmı var.

sual: köpek ve kedi beslemek günah mıdır? komşumuz kedi besliyor. evine gittiğimiz zaman bizim kız çocuklar ve anneleri korkuyor. kedi mutfakta yiyeceklere ve içeceklere dokunabiliyor. gezdiği yerlerde namaz kılınabilir mi? kızım, teyzesine yardım ederken, kediyi görünce, korkudan elindeki tepsiyi düşürüyor. apartman hayatında köpek ve kedi beslemek uygun mu?
cevap
bir ihtiyaç için köpek beslemek caizdir. mesela polis köpeği, av köpeği, çoban köpeği, bekçi köpeği beslenir. ancak köpek evin içine sokulmaz. ayrı yeri veya kulübesi olur. köpek bulunan odaya rahmet melekleri girmez.

kediye gelince, kedi beslemek caizdir. ancak bugünkü apartman hayatında zor olur. çişini, kakasını yapacak yer arar. kum torbası olsa da, biraz zordur. bazı kediler çişi gelince, dışarı gidebiliyor. kedinin tüyleri eve hatta yemeklere dökülebilir. yıkamak temizlemek gerekir. itinalı bir şekilde bakmak gerekir. köy evlerinde fare olurdu, kedi beslenirdi. beton apartmanlarda farenin rahatça yaşaması zordur.

kedi pis değildir. gezdiği yerlerde namaz kılınır. sahabeden bir hanım anlatır:

abdest alması için bir kaba su koymuştum. kedi gelip bu kaptan su içince dayım ebu katade biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. benim hayretle baktığımı görünce, dedi ki: niye hayret ettin? resulullah efendimiz buyurdu ki:
(kedi etrafınızda dolaşır, necis [pis] değildir.) [tirmizi]

pis değil diye kedi beslemek gerekmez. kedilerden hastalık da geçebilir. komşular rahatsız oluyorsa eve koymamak uygun olur. bazı hanımlar, fareden korkar. kediden köpekten korkan da olabilir. komşularımızın rahatsız olmamaları için kedi sevgimizden feragat ederek evde kedi beslememek iyi olur.

sual: evde kedi köpek, tavşan, bülbül, kanarya gibi kuşları beslemek ve akvaryumda balık beslemek caiz midir?
cevap
hayvanları eve, kafese hapsetmek günahtır. evde kediden başka hayvan beslenmez.

ey oğul kitabında diyor ki:
bülbülü kafese hapsetmek caiz değildir. kanarya, muhabbet kuşu gibi, kafese alışık olanları kafeste beslemek caizdir. çünkü dışarı bırakılırsa ölüme terk edilmiş olur. eve köpek sokmak caiz değildir. akvaryumda balık beslemekse balığı hapis değildir. balık zaten suda yaşar, mahzuru olmaz.

sual: bahçeli bir evde kedi-köpek beslemek caiz midir?
cevap
kedi evde beslenir, dışarıda da beslemek günah olmaz. köpek evde beslenmez. sonra köpeğe ihtiyaç varsa beslenir. av için, bahçe veya sürüyü korumak gibi zaruri ihtiyaçlar dışında köpek beslemenin uygun olmadığı, birçok sevapları yok edeceği hadis-i şerifte bildirilmiştir. (müslim)

(canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan eve [odaya] rahmet melekleri girmez) hadis-i şerifi de köpeği eve sokmanın uygun olmadığını bildirmektedir. (nesai)

sual: muhabbet kuşu, kanarya gibi kuşları alıp satmak ve beslemek caiz midir?
cevap
kafese alışmış, serbest bırakılınca hayvanlar tarafından öldürülebilen kuşları kafeste beslemek ve alıp satmak caiz olur. bu kuşlar da bunlara dâhildir.

sual: güvercin beslemek caiz midir?
cevap
etini yemek için beslemek caizdir. eskiden posta işleri yaptırırlardı, mektup alıp götürürdü. böyle işler için caiz, oynamak için caiz olmaz.

sual : maymun beslemek caiz mi?
cevap
vahşi hayvan beslemek caiz değildir.

sual : eshab-ı kehfin köpeği kıtmir cennete gireceğine göre, köpek bulunan eve niye rahmet melekleri girmez? evde süs köpeği beslemek niye caiz değildir?
cevap
bir ihtiyaç için köpek beslemek caizdir. mesela polis köpeği, av köpeği, çoban köpeği, bekçi köpeği beslenir. ancak köpek evin içine sokulmaz. ayrı yeri veya kulübesi olur. köpek bulunan odaya rahmet melekleri girmez. bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(av köpeği, çoban köpeği gibi bir ihtiyaç dışında, köpek besleyenin, her gün sevabı eksilir.) [müslim]
devamını gör...
evler insanların yaşaması için yapılmış yerlerdir!

köyde olsam köpek kedi falan olabilir. ama şehir hayatında evde hayvan beslemek bence de sağlıksız ve temizlik açısından iyi değil. hem bazıları başkalarını da rahatsız edebiliyor.

kafes-akvaryum hayvanları ise, hiç merakım yok ve bu durum beni rahatlatmaz, daraltır. hayvanları özgür bırakın!
devamını gör...
tüm hayvanlarım öldükten sonra asla kalkışmadığım eylem. muhabbet kuşumuz uçsun diye kafesini açıp evde serbest bırakıyorduk kuş cama mal gibi 3 defa çarpıp yere düştü. baktım ölmüş.
balığım vardı. binbir nazla aldırmıştım anneme balık alındıktan bir hafta sonra kendini akvaryumun dışına attı. halıda çırpınıp öldü. hala aklıma geldikçe üzülürüm.
sonra pes etmeyip su kaplumbası aldık bir süre sonra hareketsiz kaldı diye öldüğünü sanıp bahçeye gömdük. meğer hayvan kış uykusuna yatmış. resmen ekosisteme zarar veriyorum diye vaz gectim hayvan beslemekten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar