evde kedi beslemek

ne kadar sevsem de bu zamana kadar hiç yapmadım. bir defa dükkanda minnacık bir yavruya baktım 1-2 ay adar. onu da araba ezdi. kapının önünde beslerim ama.
ya ne bileyim; gördüm. gece gündüz tepelerinde. yemek masasına zıplıyor, koltukları tırmalıyor falan. çocuk gibi ilgilenebilecekseniz kolay gelsin size.
devamını gör...
geçen 15 tatil dönüşü apartmana gireceğiz. neyse akşam 9 buçuk gibi. tam gireceğim bizim ufaklık kapı dibinde bir kedi görüyor. normalde 15 gün önce yoktu. neyse efendim bakayım dedim. kedinin iki kulağında küpe var delip küpe takmışlar. boynunda da kolye. dedik ki ev kedisi herhalde ya kaçmış ya da dışarı bırakmışlar bakamayıp. kolye tesbih tanelerinden yapmışlar. hayvancağız büyüdükçe boynunu rahatsız etmeye başlamış. orasını kaşıyıp duruyor. normalde kediyi tutmayı beceremem. ama rahatsız oldum. eve girdim makas aldım tuttum kediyi kaldırdım kolyesini kestim hayvancağız rahatladı. neyse apartmanın merdiven boşluğunda içeride durdu o gece. dışarısı soğuk tabi. bizim çocuk evde ödev yapacak 15 tatil ödevi bitmemiş türkçe ödevi. metin tamamlama. metinde diyor ki babam bir gün elinde bir kutu ile geldi. sana bir hediye getirdim. içerisini açtım pofuduk bir kedi. Allah Allah dedik bu iş tesadüf olamaz bunda bir tevafuk var. kediyi alalım mı eve. bakamayız bakardık bakamayız bakardık bakamıyız tutuştuk hanımla tatlı bir tartışmaya. ben istemeyen tarafım. kedi özgürlüğü yaşasın. neyse birkaç gün geçti. havalar burda iyice soğudu gece -10 derece vs. okuldan geldim bir gün. yukarı çıktım evin kapısını açtım. tam gireceğim ayağıma bir şey dolandı bizim küpeli. sen binaya gizliden gir. beni görünce merdivenleri çık bizim daireye kadar. karnı acıkmış. hadi bir şeyler verelim kapı eşiğinde. verdik mama vs(önceden dışarıda mama bırakıyordum). dedik ki içeride biraz dursun hayvan üşümüştür. aldık. ama insana o kadar yakın ki tırnak atmıyor. kucak istiyor. hanım acemi biz acemi. neyse ısındı kedi. o ara bizim ufaklık okuldan geldi. sessiz ol içeride bebek uyuyor dedik. girdi bir baktı bizim küpeli. bizim ufaklık sevinçten yere attı kendini. neyse efendim sonra bizde bir telaşe. git halil kedi kumu bul. git parazit aşısı yaptırmamiz lazım. koşturmaca işte. bizim küpeli 3 gündür biz de. hanım diyor yaza kadar bakarız sonra salarız. ben diyorum dayanamam. burada köpek de inanılmaz çok. evde 3 kişi kediyi tutmayı bilmiyoruz tırsıyoruz biraz cesaret falan almaya çalışıyoruz, üzerimize koşsa panik yapıp kaçıyor bizimkiler. şimdi küpeli iyi davranıyor ama büyüyünce ne yapacak tırnak geçirecek mi. onların belli dönemde hormonları değişiyor saldırganlaşıyormuş galiba. ne yapacağız ne edeceğiz bilmiyorum. yazın bir yerlere gidersek ne yapacağız kime vereceğiz bunu da bilmiyoruz. yanımızda götürebilirmiyiz falan. neyse sözlük yaza doğru buralara yine yazarım. meraklısı varsa yazın emaneten bırakabiliriz belki bizim küpeliyi. bakalım. siz yine bakım konusunda incelikleri buraya ya da bana yazın da yanlış basmayalım. arkadaş ya birgün gelecekte ben kedi meselesinde bu kadar uzun bir yazı yazacağım aklıma gelmezdi. hay Allah. bence severek okudun. kabul et*
devamını gör...
o kedi artık sizin.sffkjsajs şaka bir yana eskiden kedi beslemiş biri olarak tavsiyelerim olacak.

1-) kedi kumu da kokar bunu bilin. ilk bir kaç kullanımdan sonra koku yapar kapalı ortamda. o yüzden kokudan rahatsız olmayacağınız bir odaya almanızı tavsiye ederim. kiler kapalı balkon vs...
2-) birşeyleri tırnaklamayı çok severler. hatta bayılırlar. perde olur koltuk kaplaması olur. affetmezler. ancak petşoplarda silindir şeklinde tırnaklamaları için materyaller satılır. bazıları ev gibi olur falan.
3-) bazen ısırmaya çalışırlar. yemek sandıklarından mı yoksa oyun mu onu ben de anlayabilmiş değilim.. kanatmazlar korkmayın.dsfsdjsdsd
4-) yaladıkları tüyleri midelerinde biriktiği için sanırım ara sıra tüy kusarlar telaş etmeyin normaldir. hatta en normal halleri.
5-) tüy toplayıcı bantlardan almayı ihmal etmeyin. sizin en rutin temizlik aletlerinizden olacak.

aklıma geldikçe yazarım. tekrar hayırlı olsun evinizin tüylü ve şirin yeni üyesi.
devamını gör...
yukarıdaki yani (#6772702) nolu tanımı okuyunca bence evde hiç beslemeyin. sevecekseniz uzaktan sevin. yada bunca olumsuzluklara rağmen besleyen bir akrabanız yada arkadaşınızın evinde sevip geri gelin.
devamını gör...
dünyanın en rahatlatıcı şeylerinden biri. eve gelince size sarılan, sürünen, mırlayan, o küçük patileriyle çok ciddi bir şekilde masaj yapan, tüylü bir yaratık o. tüy döküyor mu, mevsim geçişlerinde daha fazla olmak üzere evet, kumu kokuyor mu evet, yemek yerken ortalığı batırıyor mu evet. peki tüm bunlar size batıyor mu, hayır. sevince hiçbir şeyi görmüyor gözünüz. o yüzden aklında en ufacık bir şüphe olan, bunların yeri zaten sokak diye düşünen kimse evine almasın. aklı yok diyenler var ama onların da duyguları, hafızaları var. sevin onları çok sevin.
devamını gör...
zulümdür. aslanı kafese tıkmaktan farkı yoktur. çok seviyorum, en pahalı mamalarla doyuruyorum diye kendinizi temize çıkarmayın boş yere..

eve hapsolmadığı, istediği zaman rahatça girip çıktığı, asıl mekanı olan vahşi sokaklardan koparılmadığı bir sistem bulunursa durum değişir tabi.

kötü ve bencilsin insanoğlu!
devamını gör...
kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum, kariyer yapıyorum kadın itemi. son zamanlarda sosyal medyada "kedi babaları" gibi grup peydah oldu onları şimdilik es geçiyoruz..
devamını gör...
#6772693

biz müslümanlar necasetten kaçmaya çok özen gösterirken müezzaya heves edip eve kedi almayı uygun buluyoruz ama benim de bizzat tecrübe ederek gördüğüm üzere eve alma konusunu yanlış anlıyoruz. şurada hemen hepimiz apartman dairelerinde oturuyor ve sokaktan izole bir hayat sürüyoruz. haliyle kedi hayatının hemen hemen tamamını eve hapis geçiriyor, kumu, kakası, kokusu da eve hapsoluyor. tahmin edersiniz ki peygamberimiz evine kedi kumu koyup müezzayı bu kuma alıştırmamıştı. kedi dışarda doğasına uygun yere pisleyip, doğasına uygun avlanıp, yine gerekirse suyunu içmeye, yemeğini yemeye, kendini sevdirmeye gelip sahibinin evinin bir köşesinde uyuyordu.

bir başka canlıya sevgi verme ihtiyacımızı sünnete uygun karşılarız, çocuğumuz için de iyi olur, merhamet etmeyi, bir başka canlının sorumluluğunu almayı öğrenir, dört duvar arasındaki hayatını paylaşacak da bir arkadaşı olur diye düşünerek biz de kedi bakmak istedik. olur da beceremezsek hayvana yazık olur dedik, sahibinin geri alabileceğini söylediği genç bir kediye geçici olarak bakmaya başladık. tecrübelerimiz şöyle aşağıdadır.

1. kedi mamaları domuz içerir. mamaya dokunacaksınız, çocuğunuz dokunacak, hayvan mamayı dağıtacak ve mamayı muhafaza ettiğiniz yere kokusu yayılacak. benim kızım mamaya sulanıp ağzına bir tane atmıştı. bunun üzerine mama içeriklerini araştırmayı akıl edip ulaştım bu domuz bilgisine. en başta aklımı kullansam mamaya bıldırcın koymayacaklarını zaten düşünebilirdim ama firasetim bağlanmış demek. araştırdığım kadarıyla sadece micho kedi maması helal bir ürün. kesenize uyarsa tavuk ciğerini çok seviyorlar. tavuk ciğerini haşlayıp pişince çok az irmik ekliyordum. irmik şişince soğutup veriyordum.

2. kedi kumları ya tamamen sentetiktir, çiş çok güzel topaklanır, parfümü çiş kokusunu bastırabilir belki fakat bulunduğu ortama yayılarak havayı kirletir, hayvana doğrudan temas eder, dolayısıyla sağlıksızdır. bentonit kili nispeten doğaldır fakat bunda da çiş topaklanmaz, kumu temizlemek zor olur. hangi tür olursa olsun kumu günde iki kere temizlemeniz gerekir. yoksa ya hayvan kumu pis bulup evinizdeki uzun tüylü halı gibi, çiçek saksısı gibi daha temiz yerleri keşfeder ya da daha önce yaptığı kakaya çise basıp pisliğini eve dağıtır. ve iki kumu da denemiş biri olarak söylüyorum ki kumun bulunduğu odayı önünden geçerken bile burun sızlatan dinlenme tesisi erkek wc kokusu sarar.

3. mamaya uyum sağlayamayan kedi ishal oluyor. bizim kedi, kumun yaslı olduğu duvarı bir güzel sıvamıştı. görünce uğradığım hayal kırıklığını yerde gördüğüm kahverengi pati izleri unutturdu. üstüne bir de o ishal kaka yeterince topaklanmıyor ve tüm kuma dağılıyordu. Allah'ım ben neye bulaştım böyle dedim. hep diyorlar ama insan bizzat yaşamadan algılayamıyor, kedinin zahmeti de evin bir çocuğu gibi gerçekten. bu kaka olayı ay hayvan bize de alıştı şimdi vicdanı yapmaya engel ciddi bir sorun. kedi kapalı balkonda kalıyordu ama sürekli içeri alıyorduk. belki hayvan ayağını bir şekilde çok güzel temizliyordu bilemem ama namaz kılınan evler için bu şüpheyi hakikat gibi kabul etmek gerekiyor. kediyi sahibine geri vermeye bu vesile ile tamamen ikna olduk.

4. evde bebek varsa kedi, anneye de bebeğe de zulüm olabilir. hayvanın evrende gördüğü tek canlı sizsiniz ve haliyle hayvancağızı eve kapadığınız gibi tüm sevgi ihtiyacını da karşılamayı kabul ettiniz demektir. her kedi böyle mi bilmiyorum ama hayvan o kadar sevgi istiyor ki kapı tırmalıyor, durmadan miyavlıyor. çocuğum sağolsun gece uyku nedir bilmeyen cinsten ve çıt çıksa uyanır. sabah namazı vakti geldi de iğne deliğinden ışık mı sızdı, musluk ses mi çıkardı hayvan hemen duyup cama kapıya koşardı. tüm odaların camının baktığı balkonda kalıyordu ve balkonda bir o cama bir bu cama dayanıp tırmalıyor miyavlıyordu. çocuk gözünü açıp kedi miyavlıyor diye kalkıyordu ayağa ve tekrar uyumuyordu. tüm gün hayalini kurduğum uyku da böylece yalan oluyordu. sinirlerim epey yıpranmıştı bu mevzu yüzünden.

5. biz kediyi alırken sahibi aşıları tam demişti. kediyi ara ara kaşınırken yakaladım ama aşılı olduğu için aklıma parazit gelmedi, belki insanların sebepsiz kaşınması gibi bir kaşınmadır diye düşündüm. neyse kedi bizde iki ay kaldı geri gitti eski sahibine. ama yadigarı pireleri 4 aydır bizim balkonda besliyoruz. kedi gidince pireler taze kan arayışına girip yuvalandığı yerden dağılmış olacak ki balkona girdiğimiz gibi 20 tane pire atılıyordu.* evde çocuk var ilaç da sıkamıyoruz. süpürgeyle çektirip boşaltıp atıyoruz. en son tüm balkonda tek tük bulmaya başladık. hayvan piresi soğuktan ölür diyorlar, bakalım duruyor bir aydır kapısı kapalı. ... kedi geldiğinde aşılı mı değildi, aşısı bizdeyken geçti de vücudundaki yumurtalar falan mı canlandı da pirelendi bilmiyorum ama bu parazit konusuna çok çok özen göstermek lazım. pireden kurtulmak hiç kolay değil.


bir gün bahçeli bir evde yaşama şansı bulursam yine kedi bakmak isterim ama. gitsin bulsun yesin, bulamazsa ben yedireyim, gelsin bahçede, kömürlükte yatsın, dışarda çocuklarla oynasın hayatını yaşasın.

bu arada kedi konulu daha uzun tanım bulana bizim pireleri vereceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar