evde pizza yapmak

evde pizza yapmak çok zahmetli ve zaman isteyen bir iş. hamuru, sosu, kullanılacak malzemeler, nerede pişirildiği tek tek kafa yoruluyor. evde hamuru kendiniz hazırlamak yerine yufka, lavaş, pide, bazlama kullanabilirsiniz. sos için de yine evde hazırlamak yerine hazır sos ya da salça-su karışımı kullanabilirsiniz. kullanılacak malzeme tamamen size kalmış. pizza genelde fırın pişirilsede tost makinesi ve tavada pişirebilirsiniz. hatta -yeni öğrendim- bunun pişirme makinesi varmış.

hamuru evde kendiniz hazırlayıp açacaksanız çok geçmiş olsun. iki tane yuvarlak pizza hamurundan sonra artık sabrım kalmadığı için dikdörtgen fırın tepsisine uygun hamuru hiç kesip biçmeden tepsiye atıp pişirdim.

ek olarak pizzanın peyniri için mozzarella peynirine gerek yok. hiç tadı yokmuş. tatsız tuzsuz bir şey. en güzeli kaşar peynirle yapmak.
devamını gör...
yufka, lavaş, pide ya da bazlama değil de herhangi bir fırına gidip ekmek hamuru alın bence. hem bunlardan daha iyi hem de evde yapılana yakın kalitede performans veriyor. zahmeti yok, maliyeti ise ekmek parası. sevilen kalınlığa göre 1 ya da 2 ekmek hamuru bir kaç kişilik pizzaya rahatlıkla yetiyor.
mozarella peynirine ben de karşıyım. bimden iki çeşit kaşar tavsiye ederim, karışımları güzel performans veriyor. salça önemli, tabii ki domates değil biber olmalı diye düşünüyorum. içine bolca da sarımsak rendeledin mi daha fazlasına gerek yok. bir de kaşarın %80'i salçanın üzerine serpilip kalan %20'si pişmeye yakın malzemelerin üzerine kondu mu daha güzel oluyor, bir de bu ek kaşarı koyduktan sonra fırının üst tarafına yaklaştırıp o üstteki kaşarı azcık da yaktınız mı efsane olur. bunların dışında bana göre tek gereken bosnadan gelmiş kuru et. bu varken konulabilecek diğer tüm malzemeler teferruattır.
devamını gör...
basit bir tarif;
marketten poşet içinde satılan yuvarlak ince lavaş mı ne o ekmekten alınır.
birde domates sosu alınır ceviz ezmeli olan. ekmeğin üzerine ketçap sürülür sonra ceviz ezmeli sos. üzerine kaşar, sosis zeytin falan atılıp fırına verilir. pişmeye yakın mısır atılır ve sonra kola eşliğinde afiyetle yenir.
hamur hazırlama falan ediniz olmaz. sos hazırlama falan derdiniz olmaz. pratik ve lezzetli.
devamını gör...
erimiş mozorella peyniri görünce "aa pizza bu" demeyi de bir bırakın artık. yapımı kolay değil. genelde insanlar basit pizzadan bahsediyor sizden başka onu pizzadan sayan yok *)
devamını gör...
fazladan yoğurduğunuz hamurunu parçalara ayırıp buzluğa attığınızda, canınız her pizza çektiğinde içinde ne olduğunu bildiğiniz ve gönül rahatlığıyla yediğiniz, kimi zaman tadı damağınızda kalacak sonuçlar doğuran deneyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar