evden çalışmak

covid salgınıyla birlikte pek çok kurumsal şirketin kısmen uygulamaya başladığı ama sağlık, sanayii, inşaat gibi sektörlerde kuvvetle yapılamayacak çalışma sistemidir.

örneğin bir mühendissiniz. evden çalışmak, freelance iş almadığınız sürece bir hayaldir çünkü çalıştığınız projelerde mutlaka analiz yapmalı, projede kazalara ya da ölümlere mahal verecek tarafları yerinde görüp törpülemeniz gerekir. gene dışarıda kaldık, sabah 8'de yine fabrikada hazırız.
devamını gör...
whatsapp üzerinden tahlil sonucu atmak da bu mevzuya dahil mi diye düşündürten hadise.

kaşeli reçete düzenlenir, beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir.
devamını gör...
bazilari icin verimli olmayan durum.

ben misal, zinhar o disipline giremiyorum. saatinde kalkip isimin basinda olsam dahi; salas ev kiyafetlerim, uzanarak calisma opsiyonu, mutfagin elin altinda olmasi, eve gelen misafirler ve evin rahatligi ile beraber calistigimi hissedemiyorum. boyle calismak mi olur, yine uzanarak dusunecegim bir mevzu.
devamını gör...
ikisini de deneyimlemekte olan biri olarak basit birkaç şey yazayım.

sürekli çalışıyormuş gibi olup bıkkınlık yüklenmemek için mesai saatlerine dikkat edilmeli, bitmediyse bile iş mesai bittiyse çok acil bir durum da yoksa mesai bitti deyip iş defterini kapatmak gerekiyor.

devamlı evde çalışınca dışarı ile münasebet ister istemez azalıyor ve kısır bir döngü oluşuyor bu nedenle evde devam ettirilebilecek bir meşguliyet edinmek ya da kişinin kendisine uygun bir aktivite(sohbet meclisinde bulunmak, tiyatro, sinema, kafe avı, müze gezme vs.) yapması tekdüzeliği dağıtır.

ancak haftanın iki üç günü işe gidiliyorsa bunlara gerek bile kalmaz.

yol, ütü gibi dertler olmadığında yukarıdakilere dikkat edilirse evden çalışmak büyük bir nimet ciddi bir zaman tasarrufu sağlar.

tabii her şey teorikteki gibi olmuyor genelde işveren bir mesai tanımı yokmuş gibi davranabiliyor.

çocuklu aileler için durum daha farklı çocukla ilgilenecek biri varsa dahi çocukla ebeveyn arasındaki ilişkiye de bağlı olarak sürekli kapı tıklatması, oyun istekleri olur. çocuğu geri çevirmek, kapıyı kilitlemek de olumsuz etki oluşturacak endişesiyle yapılmaz. işte bu durumda evden çalışmak kabus halini alabilir. ortam şöyle oluyor bir kere:takımda kadriye'yi çizmemişler iş arasında onu da biz çizdik misal.*
devamını gör...
asosyalliğin nirvanasını yaşamaktır, hele bir de anne babasıyla yaşayanlar için ağır imtihan

ben artık ofise geri dönmek istiyorum.

arada elimize birer türk kahvesi alıp kızlarla yoga, reiki, nefes eğitimi, biyorezonans, dolunayın negatif etkisi, çiçeklerin konumu üzerine saçma salak muhabbetler etmeye özledim.


biriyle buluşmadan önce mutlaka jüpiter'in konumuna bakan iş arkadaşımı, salatalikli ve tarçınlı suyumu özledim.

ben diyet muhabbeti açınca ortamdan kaçan erkek çalışma arkadaşlarımı bile özledim.
virüs gibisiniz durga hanım, hatta korona virüsten daha hızlı yayiliyorsunuz , tüm ofis kadınları sizin yüzünüzden diyet yapıyor asdfghjk


hatta ve hatta çocuğunun büyüme evrelerini, kocasının öküzlüklerini anlatan teyzelerin muhabbetlerini bile özledim.
Allah çarpsın bir daha içimden banane bunlardan demeyeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar